"Město katastrof" znovu ve střehu. 27 lidí se otrávilo

ČTK ČTK
1. 3. 2013 16:08
Únik chemikálií, pády do propasti, tragický Silvestr - město je epicentrem neštěstí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Říká se mu "město katastrof", protože život tady ovlivňují častá neštěstí a 150 000 obyvatel musí počítat doslova se vším.

Ruské město Berezniki naposled dostálo své pověsti v pátek, kdy se tři desítky lidí přiotrávily při úniku chlóru.

Podle úřadů muselo být 27 postižených pracovníků místní chemičky hospitalizováno. Jeden z pacientů s popálenými dýchacími cestami je podle lékařů ve vážném stavu a musel být připojen na umělé plíce.

Havárii v dílně na výrobu tekutého chlóru způsobila zřejmě technologická nekázeň či technická porucha. Výroba kyselin v části podniku Soda-Chlorat, který z větší části patří státní spořitelně Sberbank, byla až do objasnění příčin nehody pozastavena.

Loni v listopadu skončila podobná nehoda v Bereznikách o poznání hůř. Při úniku chlóru z jiného podniku, továrny Avisma na výrobu titanu, zahynuli tři lidé a desítky dalších skončily v nemocnicích.

V září se tu odehrála jiná spektakulární nehoda: dva buldozery a nakladač i s řidičem se zřítily do šedesátimetrové propadliny po zatopeném dole, kterou měly zasypat; propady poddolovaného terénu tu bývají dosti časté.

A aby toho nebylo málo, při požáru o loňské novoroční noci uhořelo šest lidí, slavících Silvestra.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud v Číně poslal do vězení hongkongského knihkupce Minhaie

Soud v Číně poslal za nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí na deset let za mříže hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Gui Minhaie, napsala agentura Reuters.

Kauza Minhaie, který prodával knihy píšící velmi otevřeně o čínských vůdcích, zkomplikovala vztahy mezi Pekingem a Stockholmem.

Minhai byl jedním z pěti hongkongských nakladatelů a knihkupců, kteří zmizeli na přelomu let 2015 a 2016 a později se objevili ve vazbě v pevninské Číně.

Další zprávy