Mnichov - Jeho příběh se před dvěma lety dostal až do New York Times a evropská média o něm referovala téměř v přímém přenosu.
Svůj klid ale nalezl až nyní: jako vycpaný exponát v mnichovském Muzeu člověka a přírody.
Řeč je o medvědovi Brunovi, potížistovi, který v květnu a červnu 2006 křižoval bavorsko-tyrolské pomezí. Chlupáč původem z italského útulku ve své touze po svobodě roztrhal celkem 31 ovcí a několik koz a vyplenil desítky úlů, kurníků a králíkáren.
O jeho osudu se strhla ostrá debata. Bavorští i rakouští sedláci bili na poplach, zatímco ochranáři argumentovali vzácností medvěda. Poslední chlupáč, který žil ve volné přírodě před Brunem, byl totiž v Německu skolen roku 1835.
Ani demonstrace a petice ale Brunovi nepomohly. 26. června 2006 nad ránem byl Bruno, známý v Itálii pod svým kódem JJ1, zastřelen jako škodná v katastru obce Bayrischzell.
Ani po Brunově smrti ale hádky o chlupáče neustaly. Jeho tělo si nárokovalo nejen Rakousko, ale také Itálie s tím, že medvěd pocházel právě odtamtud.
Brunova mrtvola byla uschovávána na tajném místě a předána muzeu k preparaci teprve před několika měsíci.
Mediálními hvězdami se stali i jiní chlupáči: v berlínské zoo lední medvídek Knut, který už ale dospívá, nejnověji pak sněhobílá Vločka v Norimberku.