reklama
 
 

MDŽ slaví také sexuální pracovnice. Testem a květinou

8. 3. 2013
Karafiátem chceme vyjádřit respekt k jejich práci, říká sdružení Rozkoš bez rizika

Praha - Na Mezinárodní den žen se všechny týmy sdružení Rozkoš bez rizika (R-R) vydaly do terénu do prostředí sexbyznysu. Sexuálním pracovnicím v klubech a na privátech kromě tradičního poradenství a testování předávají i karafiáty.

Květinou chtějí dle svých slov vyjádřit podporu ženám pracujícím v oblasti, která není v České republice legislativně uznána za práci. Akce proběhne v Brně, Českých Budějovicích, Jihlavě, Liberci, Praze, Trutnově a v Ústí nad Labem.

"Práce v sexbyznysu je spojena s mnoha riziky a nejedná se jen o ta zdravotní. Naše klientky se potýkají s odsuzováním společností, s násilím ze strany zákazníků, ale i partnerů. Mnohdy trpí ztrátou sebevědomí, zažívají pocity viny, svou činnost tají před okolím. Karafiátem chceme vyjádřit respekt k jejich práci a otevřít problematiku jejich práv a hranic. Pracovat v sexbyznysu neznamená nechat si líbit násilí či nevhodné pracovní podmínky," uvádí vedoucí pražské poradny R-R Jana Poláková.

Sdružení Rozkoš bez rizika existuje přes dvacet let. Jeho cílem je prevence, diagnostika a léčba sexuálně přenosných infekcí a snížení negativních sociálních důsledků spojených s provozováním prostituce. Cílovou skupinou jsou osoby s rizikovějším sexuálním chováním a životním stylem. Jedná se převážně o ženy poskytující placené sexuální služby.

Z průzkumu organizace a z rozhovorů během terénní práce vyplývá, že nezanedbatelné množství žen v sexbyznysu jsou matky v nouzi a ženy, které tak řeší dluhy své rodiny.

Až polovina jsou matky samoživitelky

"Podle našeho průzkumu 40 až 50 % žen, záleží podle regionu, jsou matky samoživitelky. Často se také setkáváme s případy, kdy ženy poskytují placené sexuální služby, aby měly peníze na splácení dluhů svých příbuzných," doplňuje Poláková.

Mezinárodní den žen se slaví  od roku 1909. Vyjadřuje respekt k ženám a podporuje úsilí za jejich zrovnoprávnění. Organizace spojených národů od roku 1996 vyhlašuje na každý rok specifické zaměření tohoto svátku. Rok 2013 je spojen s bojem proti násilí na ženách.

A právě jedním z hesel Rozkoše bez rizika je "Nic neomlouvá páchání bezpráví a násilí na ženě (člověku)." Terapeutky sdružení mimo jiné pomáhají i s těmito problémy, organizace také pořádá pochody proti násilí v sexbyznysu a za oběti tohoto násilí. 

V současné době má R-R tři pobočky, devět týmů pracujících ve dvanácti krajích České republiky a k dispozici mobilní ambulanci s malou gynekologickou ordinací. Sdružení pravidelně pořádá akce pro veřejnost, například "AIDS day", kdy nabízí poradenství a testování na HIV zdarma, připravuje besedy, přednášky, ale i divadelní představení.

autor: Domácí | 8. 3. 2013

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama
  reklama