Erotika v Marii Terezii: Rozbitá postel panovnici proslavila, co na to historikové?

Michaela Lišková Michaela Lišková
2. 12. 2023 7:00
Za historickou minisérií Marie Terezie stojí čtyři veřejnoprávní televize. Právě kvůli tomu bylo natáčení pro některé z herců obtížnější. Proč měla představitelka hlavní hrdinky problém více s češtinou než s maďarštinou? Je vášnivá sexuální scéna v seriálu založena na pravdě a jaký nečekaný pořad porazil poslední díl minisérie ve sledovanosti? Dozvíte se v nových Historkách z placu.
Poslední díl Marie Terezie překonal ve sledovanosti novoroční projev Petra Fialy | Video: Aktuálně.cz

Seriál vznikl jako unikátní společný projekt české, slovenské, rakouské a maďarské veřejnoprávní televize. Na place, kde se pohybovali nejen herci různých národností, bylo tak občas složité se domluvit. Marii-Luise Stockingerové, filmové Marii Terezii, dělala největší potíže čeština. Na rozdíl od maďarštiny měla problém poznat, jestli český herec už dokončil větu.

Všechny díly pořadu sledujte tady >>> Historky z placu

Natáčení bylo náročné i kvůli historickým kostýmům a těžkým parukám, které se pro herce a herečky v hlavních rolích vyráběly stejným způsobem jako v 18. století - z dlouhých chlupů ocasů starých buvolů. "Byly strašně těžké. Milovala jsem, když se točilo a v tu chvíli člověk zapomněl na tu bolest," popsala herečka Zuzana Stivínová Blesku a doplnila, že také chytala paniku z pevně utaženého korzetu, v němž nemohla dýchat.

Seriál sklidil negativní ohlasy především za přespříliš postelových scén. Lidé na sociálních sítích také kritizovali nepovedený dabing některých postav nebo to, že se seriál moc soustředí na milostný příběh postav. I když měl seriál celkově výbornou sledovanost, jeho finále se v tomto ohledu nepovedlo. Pátý, závěrečný díl minisérie, prohrál s novoročním projevem Petra Fialy. Ten sledovalo asi o 400 tisíc lidí víc.

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián

Televizní propadák podzimu. I ředitel Primy uznal, že v seriálu Eliška a Damián udělali řadu chyb | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy