"Budou si myslet, že jsme se zbláznili." Sevilla láká na flamenco, keramiku i Kolumba

"Budou si myslet, že jsme se zbláznili." Sevilla láká na flamenco, keramiku i Kolumba
Lidé si mohou pronajmout loďku a plavit se po kanálu, obdivovat detaily keramiky nebo se procházet parkem María Luisa.
Plaza de España využili filmaři k natáčení několika filmů, například Lawrence z Arábie v roce 1962 a Star Wars: Epizoda II – Klony útočí v roce 2002, kde představovala planetu Naboo.
Sevilla, hlavní město španělského regionu Andalusie, má bohatou historii, která sahá až do starověku. Metropol Parasol v centru na náměstí La Encarnación. Moderní architektonický prvek navrhl německý architekt Jürgen Mayer.
Královský palác Alcázar (Real Alcázar de Sevilla) je nádherný komplex paláců a zahrad v maurském stylu. Jedná se o jednu z nejstarších stále obývaných královských rezidencí na světě. Turisty je tak oblíbený, že se na vstup do něj stojí hodinové fronty. Zobrazit 41 fotografií
Foto: Shutterstock
Petra Stěhulová Petra Stěhulová
3. 1. 2025 11:09
Sevilla, hlavní město jihošpanělské Andalusie, je známá nejen svojí bohatou historií, rozličnou kulturou a flamencem, ale také jako jedno z nejvýznamnějších center výroby keramiky. V pomerančovníkových hájcích, barevných uličkách nebo na nábřeží řeky Guadalquivir jako by čas plynul o něco pomaleji než ve zbytku světa.

"Štětce jsme si sami vyráběli z koňských žíní," vypráví jeden z mistrů v dokumentárním filmu v muzeu keramiky ve čtvrti Triana o tom, jak si v první polovině 20. století osvojoval řemeslo, které má ve čtvrtém největším městě Španělska ohromující tradici. Návštěvníci mohou v muzeu, na které se nestojí fronty jako v částech Sevilly, obdivovat tradiční techniky výroby, starobylé pece a ukázky nádherných keramických vzorů. Vstupné je navíc jen něco málo přes dvě eura.

Historie sevillské keramiky se úzce prolíná s dějinami španělského města. Sahá totiž až do dob starověkých Římanů, kteří oblast obývali. Skutečný rozkvět keramického umění ale v Seville nastal v 8. století poté, co ji dobyli Maurové. Arabské umění obohatilo řemeslo o nové technologie a estetiku - včetně glazování a složitých geometrických a přírodních vzorů.

Vlivem islámské kultury se pak Sevilla stala jedním z hlavních center pro výrobu azulejos - tradičních keramických dlaždic, které dodnes zdobí místní budovy, náměstí, kostely i zahrady. Maurští mistři přinesli techniku zvanou "cuerda seca", která na dlaždicích umožnila vytvářet vícebarevné vzory pomocí oddělených glazur.

Po znovudobytí Sevilly křesťanskými vojsky v roce 1248 se keramická výroba přizpůsobila novým estetickým požadavkům. Ve 14. a 15. století došlo ke spojení maurských a evropských stylů, což dalo vzniknout unikátní formě renesanční keramiky. Tento mix kultur je dodnes patrný v dekorativním stylu sevillských dlaždic.

Triana, srdce keramického umění

V období 16. a 17. století, známém jako "zlatý věk" Sevilly, se keramika stala významným exportním artiklem. Dílny v sevillské čtvrti Triana, která se nachází na západním břehu řeky Guadalquivir, hrály klíčovou roli v produkci azulejos a dalších keramických výrobků. Vyvážely se do celého Španělska i do Latinské Ameriky. Triana byla historicky domovem hrnčířů a keramických mistrů, kteří zde využívali kvalitní jíl z okolí řeky Guadalquivir. 

Nenápadné muzeum keramiky v sevillské čtvrti Triana skrývá historii města.
Nenápadné muzeum keramiky v sevillské čtvrti Triana skrývá historii města. | Foto: Petra Stěhulová

Keramika je i dnes významnou součástí sevillské kultury. Tradiční azulejos se používají při obnově historických památek i při zdobení moderních budov. Turisté si mohou koupit ručně malované dlaždice, vázy, talíře a další keramické výrobky jako suvenýry, které nesou dědictví staleté tradice. Keramické řemeslo je v Seville vidět na Plaza de España, což je jedna z nejvýznamnějších a nejkrásnějších památek ve městě i v celé Andalusii. 

Plaza de España v Seville vznikla roku 1929 jako základna pro Ibero-americkou světovou výstavu.
Plaza de España v Seville vznikla roku 1929 jako základna pro Ibero-americkou světovou výstavu. | Foto: Shutterstock

Práce na stavbě a náměstí skončily v roce 1928. Před budovou je malý kanál, přes který vedou čtyři zdobené mosty symbolizující stará španělská království - Kastilie, León, Aragón a Navarra. Náměstí se díky těmto vodním prvkům někdy přezdívá "Benátky Sevilly". Plaza de España je jednou z klíčových zastávek mnoha turistů. Na rozdíl od jiných památek se sem neplatí vstup a nestojí úmorné fronty. 

"Věk objevů"

Jednou z hlavních ikon Sevilly je také obří katedrála. Na vstup do ní už si ale zájemci počkají. Katedrála Panny Marie stojí na místě původní mešity, z níž zbyl jenom minaret zvaný Giralda, ve středověku přebudovaný na zvonici. Katedrála je jednou z největších na světě. Během plánování stavby údajně jeden z členů kapituly pronesl: "Budeme mít kostel tak velký a takového druhu, že ti, kdo ho uvidí postavený, si budou myslet, že jsme se zbláznili."

Pro svou mimořádnou kulturní hodnotu získala katedrála v roce 1987 místo na seznamu památek světového dědictví UNESCO. V královské kapli našla místo posledního odpočinku řada členů kastilské královské rodiny. Také se v ní nachází hrobka Kryštofa Kolumba, který je se Sevillou spjatý podobně jako výše zmíněná keramika.

Kolumbus totiž na svou slavnou mořeplavbu vyplul právě z místního přístavu. Když se v roce 1992 slavilo 500. výročí objevení Ameriky, konala se v Seville jako součást oslav Světová výstava EXPO, jejímž hlavním tématem byl "Věk objevů". Plavbu slavného objevitele si tehdy připomínal celý svět, a Sevilla tak mimo jiné dostala od Moskvy památník s názvem Zrození nového člověka, lidově známý jako "Kolumbovo vejce".

Obří socha, představující Kryštofa Kolumba částečně obaleného skořápkou podobnou vejci, se nachází v parku San Jerónimo u řeky Guadalquivir. Místo je vzdálené davům, a tak ho mají šanci objevit třeba ti, kteří si půjčí kolo a objedou řeku, která protíná centrum města a nelze ji při prozkoumávání Sevilly minout. Stejně jako keramiku, Kolumbův odkaz nebo flamenco.

 

Právě se děje

Další zprávy