Kupka sena? Ne, sauna. Stavení na Čertově břemeni má "potírnu" skrytou v suché trávě

Kupka sena? Ne, sauna. Stavení na Čertově břemeni má "potírnu" skrytou v suché trávě
Navrhli ji ve znamení tradice, jako kupku sena. Co suchá tráva skrývá uvnitř, prozrazují jen některé detaily, jako je výduch z kamen.
Filozofie jeho 40hektarového impéria se dá pochopit z jeho první investice, této roubenky, kterou rekonstruoval pomocí starých technik. "Například tyhle spáry na stropě byly zalité jílem a plevami. Zaschlou výplň jsme postupně rozebírali a nosili do necek, kde se díky vodě proměnila v bláto. Přidali jsme plevy a rozmočenou směsí jsme ty díry zase ucpávali. Bylo to dost pracné," vysvětluje.
Uvnitř je na svou dobu velmi moderní, hraje si se světlem i tehdy netradičními materiály.
Přestože je v České Sibiři vždy o několik stupňů méně než v okolních regionech, devětaosmdesátiletému důchodci to tu přirostlo k srdci. Zobrazit 23 fotografií
Foto: Aktuálně.cz/A1Architects - David Maštálka
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
před 2 hodinami
Hřiště Čertovo břemeno, které je součástí Jistebnické vrchoviny na území zvaném Česká Sibiř, charakterizuje členitý golfový terén a zajímavá architektura. Svůj rukopis v něm zanechal Stanislav Fiala, který pro areál realizoval klubovnu a rodinné letní sídlo. Teď na jeho práci navázalo studio A1Architects. Pro investory navrhlo saunu v podobě kupky sena.

Soukromé sídlo, které Stanislav Fiala na Čertově břemeni navrhl koncem 90. let minulého století, vychází z podoby jihočeské lidové architektury. Uvnitř je ale v kontextu doby "podnikatelského baroka" progresivní a využívá moderní technologie. "Bylo nám výzvou i potěšením, nejen pod střechou chalupy strávit den či noc, ale zároveň smysluplně navázat na původní Fialovu práci v jasně definovaném kontextu okolí," popisují Lenka Křemenová a David Maštálka z ateliéru A1Architects, které k realizaci sauny oslovil milionář Petr Zahradník (Qminers), vnuk bývalého diplomata a zakladatele Čertova břemene Jiřího Němce.

Prioritně chtěli architekti navrhnout takovou stavbu, která nebude v kontrastu se stávajícím domem, nýbrž na něj citlivě a chytře naváže. "Dostali jsme nápad, saunu ukrýt do jemné organické formy a prosté hmoty vesnické kupky sena. Část kolemjdoucích uvidí jen suchou trávu, ti pozornější si možná všimnou některých z detailů, které jim napoví, že kupka sena je ve skutečnosti jen iluze," dodávají autoři malé, ale nápadité stavby, která spolu s vnitřním bazénem tvoří na rodinném statku malé wellness.

Letní sídlo navazuje na golfový park Čertovo břemeno, vlastníkem je dnes vnuk zakladatele Petr Zahradník.
Letní sídlo navazuje na golfový park Čertovo břemeno, vlastníkem je dnes vnuk zakladatele Petr Zahradník. | Foto: Aktuálně.cz/A1Architects - David Maštálka

Tím, kdo nápad přenesl do reality, byl sochař a zahradník Vojtěch Bilišič, který s ateliérem dlouhodobě spolupracuje. "Z maďarské vsi si přivezl došky, pak ručně opracoval cedr, utepal měděné detaily a nakonec skryl topeniště sauny pod výklopnou lavici," popisují autoři některé z truhlářských a sochařských prací.

Interiér "Kupky sena".
Interiér "Kupky sena". | Foto: Aktuálně.cz/A1Architects - David Maštálka

Za rozvojem Čertova břemene stojí bývalý diplomat

Nápad na kultivaci krajiny Jistebnické vrchoviny dostal bývalý zaměstnanec zahraničního obchodu Jiří Němec, který si tu v 70. letech koupil roubenku. "Jeden známý mě pozval na chalupu v nedaleké osadě Ounuz, abych mu postaru pomohl vymlátit žito na cepovce. Řekl mi, že ví o chalupě na prodej, a já, protože se mi líbila ta krajina, jsem neváhal a koupil ji. Manželka byla dlouho ticho, ale nakonec se přece jen zeptala, co s takovou stavbou budeme dělat," říká s nadsázkou sympatický devětaosmdesátník.

Zakladatel přírodního golfového resortu Čertovo břemeno Jiří Němec.
Zakladatel přírodního golfového resortu Čertovo břemeno Jiří Němec. | Foto: Radek Úlehla (Coatmen), zdroj: Českomoravský beton

Jiřímu Němci bylo okolo šedesáti, když dokončil rekonstrukci chalupy. A protože se cítil v plné síle, začal přemýšlet, jak by mohl zkultivovat i okolní krajinu. "Zdála se mi krásná, i když drsná a chladná. V polovině listopadu tu obvykle napadne sníh a zůstane až do února. Po revoluci získali místní své pozemky zpět v restituci a byli ochotní je prodat za pro nás dnes už nemyslitelné ceny. V první fázi jsem koupil asi 20 hektarů," říká nynější starousedlík. Důchodce chtěl na pozemcích chovat ovce, až později ho napadlo, že v krajině vybuduje golfový park.

Stanislav Fiala realizoval na Čertově břemeni také klubovnu pro hráče.
Stanislav Fiala realizoval na Čertově břemeni také klubovnu pro hráče. | Foto: Radek Úlehla, zdroj: Českomoravský beton

"Přišlo mi, že je to dobrý způsob, jak krajinu zvelebit a očistit od náletů křovin. Když jsme v roce 2002 vybudovali první devítku, řekl jsem si, že to stačilo. O pět let později jsem ale dostal nový impulz a hřiště rozšířil o dalších devět jamek," říká otec jednoho z nejbohatších Čechů, Petra Němce, a současně i pradědeček zmíněného Petra Zahradníka.

Podívejte se, jak sauna vypadá uvnitř i čím je z pohledu architektury Čertovo břemeno výjimečné.

 

Právě se děje

Další zprávy