Kam letos vyrazit? Dejte šanci Polsku, Patagonii nebo vlakovému roadtripu po Evropě

Malý tichomořský stát Palau je dobrým příkladem toho, jak může udržitelné cestování pomáhat mírnit dopady klimatické změny.
Další sportovní destinací letoška je bezesporu Paříž, dějiště 33. letních olympijských her. Zahájení se bude konat na březích Seiny v centru města a také u slavných pařížských památek a mostů. 27 soutěží proběhne přímo ve francouzské metropoli, ve Versailleském parku se uskuteční moderní pětiboj a jezdecké závody. Nejvzdálenějším místem letošní olympiády je Teahupo'o na Tahiti, kde se bude konat surfingová soutěž.
Chorvatsko patří dlouhodobě k nejoblíbenějším cestovatelským destinacím Čechů. Země na Jadranu v posledních letech roste také na žebříčku oblíbenosti mezi ostatními národy světa, a to i díky seriálu Hra o trůny. Průvodce Lonely Planet vyzdvihuje chorvatské pobřeží, ostrovy a starobylé památky.
"Vysokorychlostní železnice a pohodlná síť vnitrostátních letů nahradily velbloudí karavany, které kdysi spojovaly prosperující pevnostní města, ale starobylá kulturní centra Samarkand, Buchara a Chiva stále připomínají éru Hedvábné stezky," píše bedekr o středoasijském Uzbekistánu. V pohoří Nuratau lze s místní turistickou iniciativou nahlédnout do života pasteveckých komunit.
Hornorakouské město Bad Ischl má většina lidí spojené především se solnými lázněmi a horskými túrami. Pro letošek je však také jedním z tří Evropských hlavních měst kultury.
Foto: Shutterstock
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
13. 1. 2024 16:24
Po letech koronavirových opatření a dopravních omezení zájem o cestování opět stoupá. Češi jezdí do zahraničí více než v předchozích letech a nejčastěji míří do Chorvatska, Řecka či Polska. Právě Chorvatsko a Polsko letos prestižní průvodce Lonely Planet zařadil do svých tipů, kam v roce 2024 vyrazit. A zahraniční turisty láká také do pulzující historické Prahy.

O pražských ikonických stavbách, jako je Pražský hrad či Karlův most, prestižní průvodce Lonely Planet píše, že jsou až neuvěřitelně krásné. Návštěvníkům ze zahraničí je doporučena návštěva Náplavky, Stromovky a některé z restaurací Lokál. "Užijte si dokonale načepované plzeňské pivo s gulášem a knedlíky," dodává průvodce.

Pokud vám čas a finance dovolí vyrazit i dál než do hlavního města Česka, inspirujte se dalšími tipy světových průvodců.

 

Právě se děje

Další zprávy