Nad Českem prolétl vesmírný vlak Elona Muska. Miliardář má na oběžné dráze 360 družic

Magazín Magazín
21. 4. 2020 12:00
V noci z pondělí na úterý se lidem v různých koutech světa naskytl kouzelný výjev na potemnělé obloze. Na nebi zazářila série světýlek připomínající vlak či hada. Nešlo však o hvězdy, ale o družice, které v rámci projektu Starlink vynesla na oběžnou dráhu firma SpaceX amerického vizionáře Elona Muska.
Průlet satelitů Elona Muska nad Nizozemím. Sledujte záběry amatérského astronoma Marco Langbroeka 24. 5. 2019 | Video: VideoFromSpace

Krátce před půl desátou hodinou večer mohli "vesmírný vlak" z Muskových satelitů na obloze pozorovat i Češi. Stačilo mít dobrý výhled a dívat se ze západu na východ. Některým okouzleným pozorovatelům se podařilo světelný vlak nafotit i natočit a podělit se se zážitkem na sociálních sítích.

Lidé, kteří příležitost družice spatřit tentokrát propásli, ovšem nemusí smutnit. Na webu projektu Starlink si totiž mohou jednoduše zadat svou polohu a aplikace jim vypočítá den a hodinu, kdy bude pro pozorování satelitů ideální viditelnost. V nabídce jsou větší česká města, nebo stačí vložit GPS souřadnice a pak už jen čekat na noční show. 

Na oběžnou dráhu Země začala satelity v květnu loňského roku vypouštět americká technologická firma SpaceX, za kterou stojí miliardář Elon Musk. V kosmu se nyní nachází celkem 360 družic a zatím poslední, v pořadí šestou sérii o 60 kusech vynesla raketa Falcon 9 z floridského kosmodromu na mysu Carnaveral 18. března.

Satelity váží mezi 227 a 260 kilogramy a Musk má v plánu jich na oběžnou dráhu dostat celkem 11 924. Zařízení mají v budoucnu zajišťovat přístup k širokopásmovému internetovému připojení, a to zejména v oblastech, kde v současnosti internet k dispozici není.

Mnozí astronomové ovšem Muskův záměr kritizují a obávají se, že takové množství družic znemožní další pozorování. SpaceX vyšle do vesmíru již 23. dubna dalších 60 satelitů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy