Nad Českem prolétl vesmírný vlak Elona Muska. Miliardář má na oběžné dráze 360 družic

Magazín Magazín
21. 4. 2020 12:00
V noci z pondělí na úterý se lidem v různých koutech světa naskytl kouzelný výjev na potemnělé obloze. Na nebi zazářila série světýlek připomínající vlak či hada. Nešlo však o hvězdy, ale o družice, které v rámci projektu Starlink vynesla na oběžnou dráhu firma SpaceX amerického vizionáře Elona Muska.
Průlet satelitů Elona Muska nad Nizozemím. Sledujte záběry amatérského astronoma Marco Langbroeka 24. 5. 2019 | Video: VideoFromSpace

Krátce před půl desátou hodinou večer mohli "vesmírný vlak" z Muskových satelitů na obloze pozorovat i Češi. Stačilo mít dobrý výhled a dívat se ze západu na východ. Některým okouzleným pozorovatelům se podařilo světelný vlak nafotit i natočit a podělit se se zážitkem na sociálních sítích.

Lidé, kteří příležitost družice spatřit tentokrát propásli, ovšem nemusí smutnit. Na webu projektu Starlink si totiž mohou jednoduše zadat svou polohu a aplikace jim vypočítá den a hodinu, kdy bude pro pozorování satelitů ideální viditelnost. V nabídce jsou větší česká města, nebo stačí vložit GPS souřadnice a pak už jen čekat na noční show. 

Na oběžnou dráhu Země začala satelity v květnu loňského roku vypouštět americká technologická firma SpaceX, za kterou stojí miliardář Elon Musk. V kosmu se nyní nachází celkem 360 družic a zatím poslední, v pořadí šestou sérii o 60 kusech vynesla raketa Falcon 9 z floridského kosmodromu na mysu Carnaveral 18. března.

Satelity váží mezi 227 a 260 kilogramy a Musk má v plánu jich na oběžnou dráhu dostat celkem 11 924. Zařízení mají v budoucnu zajišťovat přístup k širokopásmovému internetovému připojení, a to zejména v oblastech, kde v současnosti internet k dispozici není.

Mnozí astronomové ovšem Muskův záměr kritizují a obávají se, že takové množství družic znemožní další pozorování. SpaceX vyšle do vesmíru již 23. dubna dalších 60 satelitů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy