Ledovce, po kterých v roce 2020 nezbude nejspíš nic!

Ilona Víchová
12. 9. 2012 8:31
Milujete horské výstupy? Podívejte se na čtyři překrásné ledovce, které zmizí
Foto: Aktuálně.cz

Alpy jsou ročně zavaleny turisty a lyžaři, kteří se chtějí pokochat výhledem, nebo si užít nekonečně dlouhé sjezdovky. Jistotou dobrého lyžování jsou právě alpské ledovce, ale nyní vyšla zpráva, že příští generace minimálně jeden z nich už nestihne poznat, protože do roku 2020 roztají.

Odborníci se shodují, že vlivem oteplování budou postupně alpské ledovce ubývat, až zcela zaniknou.Vydejte se s námi po stopách největších alpských ledovců, ale také po takových, které ledovec připomínají už jen když zamhouříme obě oči.

Největší alpský ledovec

Obrovský kolos, který na nás pohlíží z obrovské dálky nese název Aletschgletscher. Patří mezi největší alpské ledovce a se svoji rozlohou 86 kilometrů čtverečních se není čemu divit. Svou mocnost ukazuje nejlépe na Konkordiaplatz, kde je spojený se dvěma firnovými proudy a tvoří neskutečně velkou plochu. V tomto místě dosahuje tloušťka ledu až 900 metrů.

Pokochat se výhledem můžeme při putování z Moosfluhu, kdy nás lanovka vyveze nad alpskými pastvinami k druhé lanovce Bettmeralp, která vás dopraví do výšky 2333 metrů. Právě v těchto místech najdeme největší alpský ledový proud, který je 23 kilometrů dlouhý a téměř 2 kilometry široký. Na tomto místě leží gigantických 27 miliard tun ledu v kuse. Z vrcholku se pokocháte výhledem na 14 walliských čtyřtisícovek nebo vzdejte čest u pomníku Johna Tyndalla, který  miloval Alpy a poprvé vysvětlil tok ledovců.

Foto: Aktuálně.cz

Turistickou lahůdkou je hřebenová túra po ledovci Aletschgletscher, ale samozřejmě se zkušeným průvodcem. Během výpravy budete propojení lanem, protože na vás během cesty budou číhat až osmdesátimetrové praskliny. Nedaleko horské stěny se nachází viktoriánská Villa Cassle, dřívější sídlo prominentního bankéře. Dnes slouží jako centrum švýcarské ochranářské organizace Pro Natura. Přímo před vilou na vás čeká miniaturní alpská botanická zahrada a uvnitř si můžete prohlédnout expozici, která vypráví o Alpách.

Ledovec Rhonegletscher pomalu mizí

Globální oteplování je věčným tématem, a samotný ledovec Rhonegletscher by mohl vyprávět. Rýnský ledovec leží ve švýcarských Alpách v kantonu Wallis a do roku 1950 měl na svém povrchu i přírůstek ledu. Dnes je tomu ale jinak. Ledovec začal tát a nejlépe to poznáte nad městečkem Gletsch, jehož stráně už jsou od 90 let zcela holé.

Foto: Aktuálně.cz

Ledovec najdeme na trase vysokohorské silnice Furkapass ve výšce 2000 metrů. Návštěvníky láká na prohlídku samotného jádra. Každý rok se ledovec posune a vždy se hledá nový vstup do překrásné jeskyně, která připomíná hladinu moře. Uvnitř na turisty čeká stezka, která fotografiemi připomíná ledovec v letech 1947 a v roce 1996. Dřív patřil k turistické atrakci plné ledových vodopádů a obrovské masy ledu. Dnes je procházka v ubývajícím ledovci spíše smutná. Vědci ledovec Rhonegletscher ostře hlídají a sledují změny teploty i pohyb ledovce. Při roztávání překrásné masy ledu vzniká v horském údolí těsně pod ním ledovcové jezeru.

Ledovec Blaueis a Watzmanngletcher

Letos vydalo bavorské ministerstvo zprávu, že spodní část ledovců Blaueis a Watzmanngletvher zmizí v příštích letech. Ještě v roce 2007 se oba ledovce pyšnily tloušťkou okolo 15 metrů, od té doby se síla ledu každým rokem ztrácí. Předpověď je taková, že v roce 2020 na jejich místě nenajdeme nejspíš vůbec nic. Šanci vědci dávají jen ledovci Zugspitze, který se tyčí ve výšce 2962 metrů. Díky své poloze a síle se nejspíš dožije až roku 2040.

Foto: Aktuálně.cz

Ledovec Balueis je zasazený do vápence a z jeho monstróznosti už zbylo jen sedm hektarů ledu. Právě tento ledovec láká nejvíce turistů, aby si na vysokohorské turistice změřili své síly. Ledovec nabízí překrásný výhled na horské štíty. Právě Berchtesgadenské Alpy, kde se ledovec nachází jsou od nás z Prahy vzdálené jen okolo 400 kilometrů. Už po pěti hodinách cestování spatříte tento gigantický ledovec, který vás ohromí.

 

 

Právě se děje

Další zprávy