Vyrazili ho z práce, šel na mateřskou. Syn mě má na háku, říká moderní fotr Landsman

Clara Zangová Clara Zangová
23. 11. 2021 11:21
„Jsem jenom obyčejný fotr, kterého má mladej na háku,“ říká šestatřicetiletý spisovatel Dominik Landsman o tom, jak si užil se svým prvňákem distanční výuku. Autor Deníčků moderního fotra, podle nichž byl natočen i stejnojmenný film, právě vydal nejnovější a prý i poslední knihu o rodičovském životě – Karanténa s moderním fotrem.
Kniha Karanténa s moderním fotrem prý vznikla z nedostatku další inspirace.
Kniha Karanténa s moderním fotrem prý vznikla z nedostatku další inspirace. | Foto: archiv Dominika Landsmana

Jak vyplývá z názvu, Landsman v knize reflektuje své otcovské působení v kontextu pandemie, konkrétně první rok poznamenaný koronavirem. Vyprávění se odvíjí formou deníkových zápisků po jednotlivých měsících roku 2020. Autor zařadil i vlastní nadnesenou teorii o tom, odkud se nový virus vzal. Podle něj si dali dva hladoví Číňani netopýra na loupačku.

Ač byla stereotypizace Asijců v souvislosti s pandemií hojně probíraná zejména v americkém prostředí, v Česku prý Landsmanovi jeho typický nekorektní humor nikdo nevyčítal. "Je to v knize přiznaná nadsázka a líbí se mi, že v době hyperkorektnosti můžu pořád ještě něco takového napsat. Já bych to napsal, i kdybych nemohl, protože humor nesmí být ničím omezován a za tím si stojím," říká spisovatel. "Jsem ten typ, co si rád dělá legraci úplně ze všeho, a je mi jedno, jestli se to aktuálně nedělá," dodává autor, který svůj vtip uplatnil například i v hanopisu hradního mluvčího Ovčáčka Někdo mě má rád.

Kniha o roce stráveném z velké části mezi čtyřmi stěnami vznikla z nedostatku jiné inspirace. "Nebylo to něco, z čeho jsem se těšil a na co bych rád vzpomínal. Ale vzhledem k tomu, že psaní je nejen má obživa, ale i koníček, a psát prostě musím, tak jsem psal zrovna o tom, co se dělo a čeho jsem byl plný," vysvětluje.

Karanténa s moderním fotrem by měla být prozatím poslední kniha na téma rodinného života.
Karanténa s moderním fotrem by měla být prozatím poslední kniha na téma rodinného života. | Foto: archiv Dominika Landsmana

Jednou z největších strastí moderního fotra byla v karanténě on-line výuka syna s knižní přezdívkou Čeněk. "Když máte doma prvňáka, který de facto nic neumí, je to peklo. Musíte ho naučit číst a psát, tedy věci, které se vám jeví jako samozřejmé, ale dítě o tom nemá ani páru. Naštěstí přišel ten první lockdown až na jaře, takže ty úplné základy už uměl, ale i tak to byl fakt očistec," říká Landsman s tím, že syn nakonec odešel se samými jedničkami, což považuje i za svůj úspěch.

S manželkou, která v knize nosí jméno Nataša, se totiž ve výuce syna systematicky střídali. "Nešlo to s ním utáhnout v jednom. Úspěchy na poli studia byly střídavé a dost se u učení křičelo, smlouvalo, teatrálně odcházelo z místnosti a celkově to bylo vždycky dost vypjaté. Nakonec se snad zadařilo a syn dokončil úspěšně první třídu," shrnuje autor.

Nejhorší byl pro rodinu první lockdown, pak už se prý situace lepšila. Potýkal se zejména s tím, jak syna "dokopat k výkonům". "Nejsem učitelka, nemám učitelskou autoritu, kterou tyhle malé děti prostě potřebují. Jsem jenom obyčejný fotr, kterého má mladej na háku, takže když mu říkám, že se půjde okamžitě učit, pouze mávne rukou, že za chvíli, a to už potom přicházejí různé výhrůžky a návrhy trestů," přibližuje.

Distanční výuka prý spisovatele naučila nejlepší výchovnou vychytávku. "Když dítěti něco přikážu, ať to udělá, protože to prostě udělat musí, a ono nechce, pohrozím mu, že mu smažu Minecraft včetně všech jeho světů. To hned udělá, co po něm chci," prozrazuje. Dodává, že nejhorší byl první lockdown, po němž se školy s on-line výukou již více sžily.

Lockdown introvertovi neprospěl

Landsman přiznává, že není společenský ani empatický a s lidmi jej učí jednat kouč. Pandemie mu však v tomto ohledu paradoxně neprospěla. Z domova pracoval již dříve a nikam prý moc nechodí. Jeho samotářskou pohodu mu v době protiepidemických opatření narušili žena a syn. "Takhle jsem měl doma ještě navíc dvě osoby a úplně se z toho vytratila taková ta klasická pohoda, kdy jsem doma sám a mám klid," vysvětluje.

Dominik Landsman (*1985)

  • Vystudoval obor Finance podniku na Vysokém učení technickém v Brně a pracoval jako realitní makléř.
  • Když dostal výpověď ze zaměstnání, rozhodl se zůstat na mateřské a rodičovské místo manželky. O svých otcovských zážitcích psal úspěšný blog Deníček moderního fotra.
  • Následně vydal své příspěvky knižně, jeho dílo se stalo základem pro stejnojmennou filmovou adaptaci.
  • Spolu s kolážistou TMBK vydal v loňském roce hanopis hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka Někdo mě má rád, před třemi lety jim vyšla společná kniha Továrna na debilno, Landsman je také autorem knih pro děti. 

Sám sebe navíc v Karanténě s moderním fotrem popisuje jako úzkostlivého hypochondra a prý se nejedná o nadsázku. "Skutečně takový jsem a nejvíc se to projevilo právě v době covidu. "Když to celé začalo, tak každé zakašlání, každá nudle byla znakem toho, že mám covid a že brzo umřu. Každý den jsem se pozoroval a zkoušel si čich a chuť," vzpomíná.

I přes horšící se epidemickou situaci v zemi Landsman doufá, že už další lockdown nebude muset absolvovat. "Už žádné lockdowny nechci. Co určitě bude a už tu taky bylo, je to, že syn bude mít mezi spolužáky nakažené dítě, které pošle celou třídu do karantény. To je ale na deset dnů. To se dá on-line výuka zvládnout," věří.

Kdo tráví čas s dítětem, není rozhodující

Spisovatel patří mezi jen asi dvě procenta českých mužů, kteří odcházejí na rodičovskou dovolenou. Sám se na ní ocitl spíše náhodou. "Dospěli jsme k tomu tak, že mě vyrazili z práce a žádnou novou jsem si nenašel. Tím pádem jsem asi po půl roce od narození syna naklusal na mateřskou. Žena se vrátila do práce a já jsem na mateřské setrval až do konce," vysvětluje. Právě v tomto období začal psát o otcovských zážitcích - nejprve formou blogu, poté vydal knihy.

Že by díky péči o dítě měl s "Čeňkem" hlubší vztah než jiní otcové, si však nemyslí. "Pořád jsem otec a žena je jeho matka a takhle to má dítě nastaveno. Kdo s ním tráví víc času, to není rozhodující," míní. Dodává ale, že má jen jedno dítě, a tak mu chybí srovnání s jiným potomkem, s nímž na rodičovské nebyl.

V nové knize s nadsázkou popisuje, jak se opakovaně snaží péči o syna házet na svou ženu. "Realita je ale jiná," říká. "Ona samozřejmě starosti se synem chce zase hodit na mě, takže se musíme sejít někde na půl cesty. Nikdo si nechce dobrovolně vzít starosti s dítětem. Všichni mají raději s dítětem ty hezké chvilky, jako s ním blbnout, hrát si s ním a podobně, ale ty starosti musí někdo nakonec zastat," míní Landsman.  

Myslí si, že nejnovější kniha bude zároveň poslední z "fotrovské" série. "Téma karantény považuju za vyčerpané. Téma otcovství a každodenního rodinného života vyčerpané samozřejmě není, protože se to celé nějak vyvíjí, ale podle mě už jsem přefotrovanej. Všechno je přefotrovaný a je čas jít dál," hodnotí. Zároveň připouští, že by se k deníčkům ještě mohl vrátit. "Třeba na takový Deníček trapnýho fotra, v době, kdy bude syn v pubertě, se dokonce těším, ale teď výhledově budu psát jiné věci," uzavírá.

Mohlo by vás zajímat: Na mateřské se ze mě stal asociál, říká Landsman

Já jsem si myslel, že mateřská dovolená je pohodička, nohy nahoře a dítě řve, ale ono to tak úplně není. Je to spíš nevolnictví, ale dělám to rád, říká bloger a otec Dominik Landsman. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Neapol přišla o výhru v Sassuolu a vede už pouze o bod před Milánem

Fotbalisté Neapole přišli v závěru utkání 15. kola o výhru v Sassuolu a po remíze 2:2 vedou už pouze o bod před AC Milán, který zvítězil 3:0 v Janově. O další bod zpět je třetí mistrovský Inter, jenž porazil 2:0 Spezii a připsal si třetí vítězství za sebou.

Neapoli získali po přestávce Fabián Ruiz a Dries Mertens dvougólové vedení, ale Sassuolu se podařilo srovnat. V 89. minutě skóroval na 2:2 hlavou Gian Marco Ferrari. Domácí se dokonce v nastaveném čase radovali z třetího gólu, ten ale nebyl po konzultaci s videm uznán kvůli útočnému faulu.

Svůj první start v základní sestavě Milána ozdobil dvěma góly Junior Messias, jenž už minulý týden rozhodl o výhře nad Atléticem Madrid v Lize mistrů. Skóre otevřel v 10. minutě precizně provedeným přímým kopem veterán Zlatan Ibrahimovic a nastartoval Milán k výhře nad týmem, který vede slavná postava "rossoneri" Andrej Ševčenko. Vítěz LM a Serie A s Milánem se tak ani v třetím zápase na lavičce sestupem ohroženého Janova nedočkal vítězství.

Inter vyhrál pod pod trenérem Simonem Inzaghim v Serii A poprvé tři zápasy po sobě. Mistra na San Siru ve 36. minutě poslal do vedení Gagliardini. Krátce po změně stran domácí Correa ještě trefil břevno, ale v 58. minutě už přidal pojistku favorita Martínez proměněnou penaltou po ruce Hristova.

Pátý AS Řím podlehl v Boloni 0:1 a klopýtnul po sérii dvou ligových výher. Utkání rozhodl ve 35. minutě Svanberg.

Italská fotbalová liga - 15. kolo:

Boloňa - AS Řím 1:0 (35. Svanberg), Inter Milán - Spezia 2:0 (36. Gagliardini, 58. Martínez z pen.), FC Janov - AC Milán 0:3 (45.+1 a 61. Messias, 10. Ibrahimovic), Sassuolo - Neapol 2:2 (71. Scamacca, 89. Ferrari - 51. Ruiz, 59. Mertens).

Tabulka:

1. Neapol 15 11 3 1 32:9 36
2. AC Milán 15 11 2 2 33:18 35
3. Inter Milán 15 10 4 1 36:15 34
4. Bergamo 15 9 4 2 32:17 31
5. AS Řím 15 8 1 6 24:16 25
6. Fiorentina 15 8 0 7 24:20 24
7. Juventus Turín 15 7 3 5 20:16 24
8. Boloňa 15 7 3 5 21:24 24
9. Lazio Řím 14 6 3 5 25:25 21
10. Hellas Verona 15 5 5 5 28:25 20
11. Sassuolo 15 5 4 6 24:23 19
12. Empoli 14 6 1 7 21:26 19
13. FC Turín 14 5 2 7 17:14 17
14. Udine 14 3 6 5 16:20 15
15. Sampdoria Janov 15 4 3 8 21:29 15
16. Benátky 15 4 3 8 12:25 15
17. Spezia 15 3 2 10 15:34 11
18. FC Janov 15 1 7 7 17:29 10
19. Cagliari 15 1 6 8 16:29 9
20. Salernitana 15 2 2 11 11:31 8
před 5 hodinami

Real díky Benzemovi zdolal Bilbao a vede ligu o sedm bodů

Fotbalisté Realu Madrid v dohrávce devátého kola španělské ligy doma porazili Bilbao 1:0 gólem Karima Benzemy. "Bílý balet" vede neúplnou tabulku o sedm bodů před městským rivalem a obhájcem titulu Atléticem, který má zápas k dobru.

Francouzský útočník Benzema se pohotově trefil ve 40. minutě po Modričově nepovedené střele. Pro nejlepšího kanonýra soutěže to byla 12. branka v sezoně. Bilbao si na Santiago Bernabéu vytvořilo řadu velkých šancí, ale nevyzrálo na madridského brankáře Courtoise. Real tak zvítězil v pátém ligovém utkání po sobě.

před 6 hodinami

Na opoziční mítink v Kyjevě přišly stovky lidí, žádaly demisi prezidenta a volby

Stovky lidí přišly ve středu večer na opoziční demonstraci na kyjevském náměstí Nezávislosti, zvaném Majdan. Demonstranti požadovali předčasné parlamentní volby, aby vznikla nová vláda, odstoupení prezidenta Volodymyra Zelenského a odvolání šéfa prezidentské kanceláře Andrije Jermaka, uvedla agentura Unian.

Deník Ukrajinska pravda odhadl, že na začátek mítinku přišlo asi 2000 lidí, na které dohlíželo asi 4500 policistů. Každou minutou ale počet demonstrantů narůstal.

Kvůli bezpečnostním opatřením byla omezena doprava v centru hlavního města. Policie především částečně zahradila přístupové cesty k vládní čtvrti. Stovky policistů chránily sídlo prezidentské kanceláře. Na její dveře demonstranti házeli drobné mince, což vysvětlovali jako peněžní sbírku, aby Zelenskyj a Jermak mohli odcestovat do Ruska.

Na transparentech nechyběla obvinění Zelenského z vlastizrady či výzvy k odeslání Jermaka na Sibiř. Organizátoři varovali účastníky před počínáním, které by mohlo vyprovokovat konflikt s policii. K žádným potyčkám nedošlo, uvádí na svém webu Ukrainska pravda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy