Příznivci Drákuly se sešli v Anglii, získali zápis v Guinnessově knize rekordů

ČTK ČTK
27. 5. 2022 15:14
Černé kápě a ostré špičáky - v severoanglickém Whitby se ve čtvrtek večer sešel rekordní počet lidí v kostýmu upíra. V přímořském městě slavili 125 let od vydání románu Drákula irského spisovatele Brama Stokera. Díky 1369 účastníkům se setkání zapsalo do Guinnessovy knihy rekordů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Pokořili jsme Guinnessův světový rekord pro největší setkání lidí převlečených za upíra," napsala na Twitteru nezisková organizace English Heritage. Organizace se mimo jiné stará o zříceninu kláštera Whitby, kde se setkání uskutečnilo. Právě ruiny této historické památky a zdejší atmosféra Stokera inspirovaly k napsání románu, který posloužil jako předloha mnoha filmových a televizních adaptací. Kniha Drákula poprvé vyšla v roce 1897.

Účastníci museli dodržet přísná pravidla oblékání, která zahrnovala černé boty, černé kalhoty nebo šaty, černou kápi a pro tuto fiktivní bytost typické dlouhé horní špičáky. Správce kláštera Whitby Mark Williamson, který byl oděn ve viktoriánské kápi a téměř 200 let starém obleku, řekl, že jde o praštěnou zábavu, kterou ale účastnici berou smrtelně vážně. "Žiju s kostymérkou šijící historické kostýmy," vysvětlil původ svého speciálního oděvu.

"Musíme to brát vážně, protože respektujeme ty, kteří rekord pokořili. Chceme je ocenit. Nebylo by dobré, kdyby nám tu najednou začali chodit lidi v teniskách," řekl Williamson listu The Guardian.

"Bojím se, že vypadám spíš jako tlustý netopýr ve středním věku než švihácký vampýr," uvedl Williamsonův kolega Joe Savage. Kápi na rozdíl od správce ve skříni připravenou neměl. "Moji vyrobila dcera. Rozstříhala své maturitní šaty. Ale mám upíří zuby a Fixadent (fixační krém na zubní protézy), takže jsem připraven," dodal.

Předchozími držiteli stejného rekordu bylo 1039 účastníků upířího setkání v zábavním parku v Doswellu v americkém státě Virginie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy