Další skandál Top Gearu. Moderátory vyhostili z Argentiny

jaz / ČTK
6. 10. 2014 11:33
Štáb britského motoristického pořadu vyhostili z Argentiny kvůli sporné poznávací značce. Moderátoři tvrdí, že se málem stali oběťmi lynčování.
Foto: BBC

Buenos Aires – Před pár dny musel štáb televizního pořadu Top Gear narychlo opustit argentinskou provincii Ohňová země (Tierra del Fuego), úřady jim totiž zakázaly v zemi natáčet. Za vše mohla poznávací značka jednoho z vozů.

Štáb Top Gearu při natáčení používal tři vozy značky Porsche, Lotus a Mustang. Podle místních úřadů mělo porsche poznávací značku H982 FKL, což připomínalo nechvalně známou válku o Falklandy v roce 1982. Argentina, která v ní prohrála, si ale stále činí nárok na souostroví, jemuž říká Malvíny.

"Všichni jsme byli Angličané, kromě kameramana, který byl Australan, a skotského doktora. Pro vládu to byl dostatečný důvod, aby na nás v noci poslala 29 vzteklých lidí ozbrojených cihlami," řekl The Telegraph moderátor Jeremy Clarkson s tím, že v Argentině stále přetrvává nelibost vůči Velké Británii.

Obě strany se dohadují, jestli byla poznávací značka vybrána záměrně. Podle BBC se jednalo o původní značku auta, která byla registrována už v roce 1991. "Není pochyb o tom, že jsme jim padli do léčky," má jasno Clarkson.

Poštvali si proti sobě Indii i Mexiko

Noc předtím, než byl štáb eskortován na letiště a donucen zemi opustit, prožili si moderátoři podle svých slov krušné chvilky. Do hotelu, kde byli ubytovaní, vtrhla skupina protestujících, kteří o sobě prohlašovali, že jsou váleční veteráni.

"S Richardem Hammondem a Jamesem Mayem jsme se statečně schovali pod postel v jednom z pokojů, zatímco protestující procházeli hotel a hledali nás," řekl Clarkson, který se svými kolegy natáčel v Argentině vánoční speciál Top Gearu.

Problém s SPZ není ale první, který musela televizní stanice v případě svého nejoblíbenějšího pořadu řešit. Před nedávnem vedení upozornilo samotného Clarksona, že pokud nezmírní některá svá rasistická vyjádření, může ohrozit své působení v Top Gearu.

Proti Clarksonovi protestovali i v Indii, protože na své auto přidělal do prostoru kufru záchod. A v roce 2011 se zase BBC musela omluvit Mexiku za poznámky, jimiž moderátoři naznačovali, že Mexičané jsou líní a buranští.

 

Právě se děje

Další zprávy