Rumunští lékaři čelí obvinění, že používali implantáty mrtvých pacientů

ČTK Magazín ČTK, Magazín
18. 2. 2023 22:08
Rumunská prokuratura v sobotu oznámila, že zahájila trestní stíhání pěti lékařů podezřelých z toho, že ve stovkách případů opětovně použili srdeční implantáty vyjmuté z mrtvých pacientů. Informovala o tom agentura Reuters
Obviněný lékař měl podle vyšetřovatelů nezákonné operace od roku 2017. Dohlížel přitom na další čtyři lékaře, kteří pro něj srdeční přístroje získávali.
Obviněný lékař měl podle vyšetřovatelů nezákonné operace od roku 2017. Dohlížel přitom na další čtyři lékaře, kteří pro něj srdeční přístroje získávali. | Foto: Shutterstock

Jeden z pěti lékařů byl vzat do vazby pro podezření ze zneužití pravomocí a přijímání úplatků, uvedla prokuratura v prohlášení. Podle serveru Digi24 jím je primář kardiologické kliniky ve východorumunském městě Jasy.

Zadržený dohlížel na další čtyři lékaře, kteří mu poskytovali srdeční přístroje vyjmuté ze zemřelých pacientů, aniž k tomu dali předchozí souhlas oni nebo jejich rodiny, uvedla prokuratura.

Podle vyšetřovatelů lékař během sedmi let od roku 2017 provedl 238 operací, při nichž v rozporu se zákonem pacientům voperoval implantáty získané od zemřelých pacientů nebo zařízení neznámého původu, a vystavil je tak nebezpečí vážných zdravotních komplikací nebo smrti.

"Velká část implantátů doporučených lékařem nebyla nezbytná a byla nasazena na základě zfalšovaných diagnóz nebo dříve předepsaných léků, které spouštěly specifické příznaky," uvádí se v prohlášení.

Rumunský systém zdravotní péče patří k nejméně rozvinutým v Evropské unii, je také zatížen korupcí, neefektivitou a zpolitizovaným řízením. Stát za posledních 30 let postavil jedinou nemocnici, na zdravotní péči vynakládá nejméně prostředků v EU a desítky tisíc lékařů a zdravotních sester odešly do zahraničí, připomněl Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy