Washington - Více než 73 dní vydrželi v ocelové buňce ponořené sedm metrů pod vodou dva američtí biologové. O čtyři dny tak pokořili dosavadní světový rekord.
Dosáhli prý i dalšího svého cíle - přilákat pozornost dětí a mladých lidí k vědě.
Bruce Cantrell a Jessica Fainová pobývali více než dva měsíce v kontejneru o výměře 28 metrů čtverečních pod mořskou hladinou u ostrova Key Largo ve státě Florida.
"Akvanauti", jak je přezdívala americká média, se nechali ponořit 3. října a na povrch se vrátili po 73 dnech, dvou hodinách a 34 minutách. Na pokusu se podílelo více než 40 lidí a celá akce se připravovala téměř 14 měsíců.
Kromě zlomení dosavadního rekordu chtěli 63letý Cantrell a 25letá Fainová pomocí projektu nadchnout americké děti pro vědu. Jednou týdně tak zpod mořské hladiny přednášeli na nejrůznější témata z oblasti biologie a s žáky komunikovali také přes videochat.
Řekli jim mimo jiné, že zatím považují za vyloučené, že by lidé mohli v dohledné době žít v podobných příbytcích trvale. Život pod vodou prý znepříjemňuje podvodní tlak a lidem by údajně chyběl i sluneční svit.
Buňka z ocele, kterou si nyní zájemci mohou za 675 dolarů za noc (asi 15 000 korun) pronajmout jako stylové ubytování, kdysi sloužila jako laboratoř. Kyslíkem, elektřinou a pitnou vodou i jídlem je zásobována z pevniny.