Pro účely studie, která vyšla v odborném časopise Scientific Reports, využil tým vědců toaletu bez víka, která se běžně používá na veřejných záchodcích ve Spojených státech. Zjistili, že při spláchnutí mohou drobné kapičky vystřelit z mísy rychlostí až dva metry za sekundu a během osmi sekund dosáhnout výšky až 1,5 metru.
V souvislosti s tím upozorňují především na to, že shluk vystřelených mikroorganismů může často obsahovat škodlivé patogeny, které se nacházely v záchodové vodě. Mezi ně mohou patřit například noroviry nebo bakterie e-coli, které způsobují střevní onemocnění.
Jejich největší výskyt je podle vědců na veřejných toaletách, čili typicky v nočních klubech či na letištích. Některé z těchto částic, které nejsou pouhým okem viditelné, pak mohou dopadnout přímo na lidskou pokožku a sliznice nebo se dostat do kontaktu s předměty v koupelně - včetně například zubního kartáčku.
"Jakmile uvidíte tato videa, už nikdy nebudete o splachování záchodu přemýšlet stejně," uvedl autor studie, profesor John Crimaldi z Coloradské univerzity ve městě Boulder. "Tím, že naše studie ukazuje dramatické vizuální obrazy tohoto procesu, může sehrát důležitou roli v osvětě v oblasti veřejného zdraví," dodal.
Vědci tak poukazují na nutnost vybavovat záchody ve veřejných zařízeních, ale i v domácnostech poklopy. Společně s tím vyzývají k tomu, aby se toalety pravidelně dezinfikovaly a také větraly. "Cílem toalety je účinně odstranit odpad z mísy, ale zároveň se děje i pravý opak, protože velké množství obsahu stříká nahoru," zdůraznil profesor Crimaldi.