"V některých ročních obdobích se nedostává potravy. To pak větší samci napadají samice s mladými," uvedl Ilja Mordvincev ze Severcovova ústavu. Běžně lední medvědi loví na zamrzlých mořích ploutvonožce, jako jsou tuleni. Protože ale Severní ledový oceán nyní dostatečně nezamrzá, vydávají se medvědi hledat potravu na pevninu. V posledních měsících se v řadě případů stalo, že se tyto šelmy přiblížily k lidským obydlím. A podle Mordvinceva je to čím dál častější.
Medvědi se přizpůsobují rostoucím teplotám, což vede i k případům kanibalismu. K pojídání se navzájem u medvědů vždy docházelo, nynější nárůst je ale podle tohoto vědce důvodem k obavám.
Někteří odborníci to vysvětlují i tím, že jak se rozšiřuje lidská populace do teritorií obývaných medvědy, uniká kanibalismus hůře lidské pozornosti. "Dříve nebylo v Arktidě tolik lidí, aby mohli případů kanibalismu zaznamenat. Nyní taková upozornění nechodí jen od vědců," dodal Mordvincev a zmínil hlášení od těžařů či vojáků. Konkrétní čísla ale neuvedl.
Zdravotní stav ledních medvědů v Rusku hodnotí Mordvincev jako dobrý, ve sledovaných regionech nebyl nalezen žádný mrtvý kus, který by vykazoval jako příčinu úhynu vyčerpání.