Kocour Štěpán uprchl po bombardování z Ukrajiny. Zvířecí influencer našel azyl u moře

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 3. 2022 15:02
Kocour Štěpán, který se na Instagramu řadí mezi ukrajinské zvířecí celebrity, je poprvé u moře. Se svou paničkou Annou k němu prchli poté, co se ruští vojáci ve městě Charkov nebezpečně přiblížili k jejich domovu a bombardovali sousední paneláky, vyhodili elektřinu a přinutili je ukrývat se několik dní ve sklepě.

"Během prvního dne války střely poničily většinu staveb v sousedství, ale náš domov zůstal jako zázrakem nedotčený. Osmý den konfliktu však granáty dopadly i u nás na zahradě a další vletěl k sousedům na balkon. Naštěstí nezačalo hořet a my mohli utéct do úkrytu," říká Anna, jež je zakladatelkou instagramového účtu Love You Štěpán. Vystresovaná z války vzala bezbranného kocoura a odstěhovala ho do sklepa, kde spolu strávili dva dny bez signálu i elektřiny. 

Pomoc přišla až ve chvíli, kdy se jim podařilo dostat se do sousedního krytu. Anna si nabila telefon, aby mohla shánět pomoc, a oslovila dobrovolníky, kteří jim pomohli bezpečně se přemístit na vlakové nádraží. "Na cestě do Lvova jsme strávili dvacet hodin a pak pokračovali na hranici s Polskem, kde jsme půl dne čekali ve frontě. Mohlo tam být tak pět tisíc lidí," odhaduje majitelka čtyřnohého přítele. Většinu cesty vlakem Štěpán strávil zabalený v bundě a z okénka pozoroval ubíhající krajinu.

Anně se na hranicích podařilo sehnat pomoc a ubytování, kde teď se Štěpánem přečkávají válku. "Světová organizace blogerů a influencerů z Monaka nám nabídla ubytování u svých členů ve Francii. Teď jsme v bezpečí, ale máme strach o blízké na Ukrajině. Uděláme vše proto, abychom své zemi pomohli," říká majitelka třináctiletého Štěpána, který se poprvé dostal za hranice rodné země, avšak za smutných okolností.

Kocoura z Ukrajiny sleduje i Britney Spearsová

Štěpán si za svůj život na Ukrajině získal poměrně velkou popularitu, a to převážně na sociálních sítích. Většinu času vystupuje jako znuděný starý mládenec, který tráví čas posloucháním hudby, sledováním zpravodajství nebo "popíjením" různých druhů koktejlů. Na Instagramu, který spravuje jeho panička, ho sleduje přes 1,2 milionu fanoušků. Část z nich přilákala mimo jiné i americká zpěvačka Britney Spearsová, která fotku Štěpána kdysi sdílela na svém instagramovém účtu.

Lidé z různých zemí světa teď Annu se Štěpánem veřejně podporují a přejí jim brzký návrat domů. V jedné z koláží se stal kocour dokonce maskotem ukrajinských vojáků, když ho autorka příspěvku vyobrazila po boku prezidenta Volodymyra Zelenského.

Najdou se však i lidé, kteří se popularitu kocoura snaží v době války zneužít a pod jeho identitou vybízejí lidi k finančním příspěvkům. "Jsou to podvodníci. Přísahám, že v současné době neorganizujeme žádnou sbírku ani nic podobného. Já a můj tým jsme sice v jednání s několika neziskovými organizacemi, nic jsme ale ještě nevyhlásili," vysvětluje Anna.

Video: Rekordně veliká kočka překvapuje interner

Kocour Kefir je starý teprve 22 měsíců a již váží přes 12,5 kilogramu. | Video: Instagram / yuliyamnn, TikTok / mainecoonkefir
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy