reklama
 
 

Krndačka, Šňupačka i Lízačka. Název nové karty pro pražskou MHD vyvolává posměch

26. 1. 2016 12:40
V Praze se zásadně říká "tramvajenka", "lítačku" používají jen náplavy, diskutují lidé na sociálních sítích o zelené kartě, která má nahradit kritizovanou opencard. Nový systém vydávání karet spustí magistrát od února, od poloviny roku pak mají lidé jezdit na Lítačku. Název je sice zatím pracovní, i tak se stal terčem řady parodií a kritických komentářů.

Praha - Zatímco Češi oceňují na Lítačce, zelené kartě pro pražskou MHD, její nízkou cenu oproti předražené červené kartě opencard, Pražané už tak nadšení nejsou. "Cena dobrá, ale ten název?!" Tak by se dal shrnout názor lidí na sociálních sítích. 

Nový systém vydávání karet spustí magistrát od února, od poloviny roku pak mají lidé jezdit na Lítačku. Název je zatím pracovní, připouští pražská primátorka Adriana Krnáčová. "Nechám vytvořit pracovní skupinu složenou z odborníků na češtinu, pražské reálie a marketérů a věřím, že najdeme takový název, který bude vhodný a důstojný," řekla Aktuálně.cz.

Rodilí Pražáci upozorňují, že v metropoli se vždycky říkalo "tramvajenka" a že "lítačka" mohou používat maximálně "náplavy", tedy lidé, kteří se do Prahy přistěhovali. Brňáci si pak obyvatele Prahy dobírají, že novou kartu na MHD mohli rovnou pojmenovat "šalinkarta".

Veřejnost rovněž namítá, že v Praze žijí tisíce cizinců, pro které bude slovo "lítačka" velký problém, až si budou chtít zařídit kartu na MHD.

Zaznívají i hlasy, že za novou kartou pro pražskou hromadnou dopravu stojí fiktivní lobbista Tonda Blaník. 

Dokumentarista Janek Rubeš už "lítačku" má. 

Objevuje se i názor, že pojem "lítačka" je v podstatě totéž co "běhavka". Český národ je tvořivý, karta už dostala i několik dalších názvů, například Krndačka, Krnkarta, Šňupačka či Lízačka.

Bystré jedince znepokojuje i změna červené karty na zelenou, až příliš evokující reakci Zemanových příznivců, kteří po červených kartách "pražské kavárny" začali na prezidentových mítincích držet nad hlavou zelené karty.

Lidé na sociálních sítích upozorňují, že Andrej Babiš a ANO mají teď k prezidentovi velmi blízko, navíc opencard někteří Pražané skutečně používali jako protestní kartu proti Zemanovi.

Zmrdistrát hlavního města Prahy přišel s novým vylepšením. Jelikož ovarová hlava státu neustále kritizuje pražskou kavá...

Zveřejnil(a) STAY Z dne 25. leden 2016

autor: hrz | 26. 1. 2016 12:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama