Obyvatelé informovali úřady a na místo vzápětí přijeli vyšetřovatelé, kteří předmět identifikovali jako dělostřelecký granát. "Nebezpečnou vojenskou munici na místě s největší pravděpodobností zanechaly britské síly na vrcholu povstání Mau Mau v roce 1953, kdy části Mount Kenya a lesů Aberdare čelily bombardování, jehož cílem bylo bojovníky Mau Mau vyhnat," uvedla keňská kriminální služba a dodala, že granát bude bezpečně zničen.
Hnutí Mau Mau v 50. letech založil kmen Kikujů. Jeho programem byl násilný boj proti britské nadvládě. V letech 1952 až 1960 útočili povstalci na britské cíle, vyvolali mezi bílými osadníky paniku a znepokojili i vládu v Londýně. Podle odhadů byly tehdy zabity desítky tisíc povstalců a na 160 000 Keňanů bylo zatčeno a drženo v brutálních podmínkách v internačních táborech. Nezávislost na Británii Keňa vyhlásila roku 1963.
IT IS A MORTAR BOMB NOT AN ARROW ROOT, DCI BOMB EXPERTS CONFIRM
— DCI KENYA (@DCI_Kenya) May 8, 2022
Detectives based at the Forensic Bomb Disposal and Harzadous materials unit are in possession of an 84mm mortar bomb that was discovered by a farmhand in Kigumo Murang’a county, today afternoon. The discovery of pic.twitter.com/UbiwtlrsCL
Keňané případ nevybuchlé munice srovnávají s kuriózní příhodou z minulého týdne. Pracovník keňské farmy tehdy zavolal policii, jelikož měl pocit, že se po zahradě potuluje lev. Nakonec se však ukázalo, že se jednalo o planý poplach. V křoví sice lev byl, ale natištěný na nákupní tašce.