Jamajský bob chce medaili z olympiády. Kokosy na sněhu nemají ani trenéra, vybírají na něj peníze

mp
19. 1. 2017 8:49
Jamajští bobisté pokukují po olympijské medaili. Třicetileté výročí od slavného debutu v Calgary, podle kterého vznikl i známý film Kokosy na sněhu, by rádi oslavili na zimních hrách v Jižní Koreji. Tým zatím usilovně trénuje, akorát mu chybí trenér. A to má teď změnit internetová sbírka.
Jamajští bobisté na OH v Soči
Jamajští bobisté na OH v Soči | Foto: Reuters

Jamajka chce medaili z bobu. Na zimní olympiádu do Jižní Koreje proto příští rok vyšle sportovce, kteří oslaví již 30 let od první historické účasti karibského týmu na hrách v roce 1988. Právě podle této události vznikla slavná komedie Kokosy na sněhu.

Jenže to má jeden háček. Jamajští bobisté momentálně nemají trenéra ani peníze, aby si ho najali. A proto se rozhodli, že spustí na internetu kampaň a vyberou finance od lidí.

Sportovci se momentálně připravují sami a vzájemně se podporují a hecují. Cítí, že to ale nestačí. „Fyzicky i psychicky je mnohem jednodušší mít mentora a autoritu, která by nás motivovala,“ řekla jedna z členek týmu Jazmine Fenlatorová webu Mashable.

Jednatřicetiletá Fenlatorová má dvojí občanství a v roce 2014 reprezentovala na olympiádě v Soči Spojené státy americké. Teď je vzhledem k bohatým sportovním zkušenostem i neoficiální kapitánkou jamajského bobu.

„Jamajský bob se může kvalifikovat i bez trenéra, ale bude to velmi obtížné,“ připustila koordinátorka kampaně Kathleen Pulitová. Chtějí proto vybrat 60 tisíc dolarů (v přepočtu asi milion a půl korun).

Tým je přitom složený z řady špičkových atletů. Carrie Russelová je výborná sprinterka, brzdař Michael Blair působil v nejvyšší soutěži amerického fotbalu NFL.

Podobné sportovní zkušenosti nejsou u bobistů zrovna běžné, ale k něčemu podobnému došlo loni v Nigérii, kde tři vrcholové atletky založily tým a chtějí se vůbec poprvé kvalifikovat na olympiádu.

„Je jedno, kam jedeme, pro každého jsme druhý nejoblíbenější tým,“ tvrdí Kathleen Pulitová. „Fanoušci logicky podporují svůj národní tým a pak nás. Někdy to je dokonce naopak.“ Jamajka se kromě roku 1988 kvalifikovala na olympijské hry ještě v letech 1992, 1994, 1998, 2002 a 2014.

„Bylo by skvělé přivézt po těch třiceti letech i nějakou medaili,“ dodávají jamajští bobisté.

 

Právě se děje

Další zprávy