Jamajský bob chce medaili z olympiády. Kokosy na sněhu nemají ani trenéra, vybírají na něj peníze

mp
19. 1. 2017 8:49
Jamajští bobisté pokukují po olympijské medaili. Třicetileté výročí od slavného debutu v Calgary, podle kterého vznikl i známý film Kokosy na sněhu, by rádi oslavili na zimních hrách v Jižní Koreji. Tým zatím usilovně trénuje, akorát mu chybí trenér. A to má teď změnit internetová sbírka.
Jamajští bobisté na OH v Soči
Jamajští bobisté na OH v Soči | Foto: Reuters

Jamajka chce medaili z bobu. Na zimní olympiádu do Jižní Koreje proto příští rok vyšle sportovce, kteří oslaví již 30 let od první historické účasti karibského týmu na hrách v roce 1988. Právě podle této události vznikla slavná komedie Kokosy na sněhu.

Jenže to má jeden háček. Jamajští bobisté momentálně nemají trenéra ani peníze, aby si ho najali. A proto se rozhodli, že spustí na internetu kampaň a vyberou finance od lidí.

Sportovci se momentálně připravují sami a vzájemně se podporují a hecují. Cítí, že to ale nestačí. „Fyzicky i psychicky je mnohem jednodušší mít mentora a autoritu, která by nás motivovala,“ řekla jedna z členek týmu Jazmine Fenlatorová webu Mashable.

Jednatřicetiletá Fenlatorová má dvojí občanství a v roce 2014 reprezentovala na olympiádě v Soči Spojené státy americké. Teď je vzhledem k bohatým sportovním zkušenostem i neoficiální kapitánkou jamajského bobu.

„Jamajský bob se může kvalifikovat i bez trenéra, ale bude to velmi obtížné,“ připustila koordinátorka kampaně Kathleen Pulitová. Chtějí proto vybrat 60 tisíc dolarů (v přepočtu asi milion a půl korun).

Tým je přitom složený z řady špičkových atletů. Carrie Russelová je výborná sprinterka, brzdař Michael Blair působil v nejvyšší soutěži amerického fotbalu NFL.

Podobné sportovní zkušenosti nejsou u bobistů zrovna běžné, ale k něčemu podobnému došlo loni v Nigérii, kde tři vrcholové atletky založily tým a chtějí se vůbec poprvé kvalifikovat na olympiádu.

„Je jedno, kam jedeme, pro každého jsme druhý nejoblíbenější tým,“ tvrdí Kathleen Pulitová. „Fanoušci logicky podporují svůj národní tým a pak nás. Někdy to je dokonce naopak.“ Jamajka se kromě roku 1988 kvalifikovala na olympijské hry ještě v letech 1992, 1994, 1998, 2002 a 2014.

„Bylo by skvělé přivézt po těch třiceti letech i nějakou medaili,“ dodávají jamajští bobisté.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy