Jamajský bob chce medaili z olympiády. Kokosy na sněhu nemají ani trenéra, vybírají na něj peníze

mp
19. 1. 2017 8:49
Jamajští bobisté pokukují po olympijské medaili. Třicetileté výročí od slavného debutu v Calgary, podle kterého vznikl i známý film Kokosy na sněhu, by rádi oslavili na zimních hrách v Jižní Koreji. Tým zatím usilovně trénuje, akorát mu chybí trenér. A to má teď změnit internetová sbírka.
Jamajští bobisté na OH v Soči
Jamajští bobisté na OH v Soči | Foto: Reuters

Jamajka chce medaili z bobu. Na zimní olympiádu do Jižní Koreje proto příští rok vyšle sportovce, kteří oslaví již 30 let od první historické účasti karibského týmu na hrách v roce 1988. Právě podle této události vznikla slavná komedie Kokosy na sněhu.

Jenže to má jeden háček. Jamajští bobisté momentálně nemají trenéra ani peníze, aby si ho najali. A proto se rozhodli, že spustí na internetu kampaň a vyberou finance od lidí.

Sportovci se momentálně připravují sami a vzájemně se podporují a hecují. Cítí, že to ale nestačí. „Fyzicky i psychicky je mnohem jednodušší mít mentora a autoritu, která by nás motivovala,“ řekla jedna z členek týmu Jazmine Fenlatorová webu Mashable.

Jednatřicetiletá Fenlatorová má dvojí občanství a v roce 2014 reprezentovala na olympiádě v Soči Spojené státy americké. Teď je vzhledem k bohatým sportovním zkušenostem i neoficiální kapitánkou jamajského bobu.

„Jamajský bob se může kvalifikovat i bez trenéra, ale bude to velmi obtížné,“ připustila koordinátorka kampaně Kathleen Pulitová. Chtějí proto vybrat 60 tisíc dolarů (v přepočtu asi milion a půl korun).

Tým je přitom složený z řady špičkových atletů. Carrie Russelová je výborná sprinterka, brzdař Michael Blair působil v nejvyšší soutěži amerického fotbalu NFL.

Podobné sportovní zkušenosti nejsou u bobistů zrovna běžné, ale k něčemu podobnému došlo loni v Nigérii, kde tři vrcholové atletky založily tým a chtějí se vůbec poprvé kvalifikovat na olympiádu.

„Je jedno, kam jedeme, pro každého jsme druhý nejoblíbenější tým,“ tvrdí Kathleen Pulitová. „Fanoušci logicky podporují svůj národní tým a pak nás. Někdy to je dokonce naopak.“ Jamajka se kromě roku 1988 kvalifikovala na olympijské hry ještě v letech 1992, 1994, 1998, 2002 a 2014.

„Bylo by skvělé přivézt po těch třiceti letech i nějakou medaili,“ dodávají jamajští bobisté.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Obránce Jurčina bude v hokejové Spartě pokračovat, Ďaloga končí

Obránce Milan Jurčina uspěl na zkoušce v hokejové Spartě a v klubu bude hrát do konce sezony. V týmu naopak končí jiný slovenský obránce Marek Ďaloga. Pražané o něho měli zájem, ale slovenský reprezentant nabídku na prodloužení spolupráce odmítl.

Šestatřicetiletý Jurčina přišel do Sparty v polovině října a v sedmi extraligových zápasech nasbíral pět bodů za dvě branky a tři asistence. "Během zkoušky prokázal naplno své kvality. Spolu s trenéry jsme z něj nadšení a jsme moc rádi, že jsme se domluvili. Naše obranné řady pozvedl svým důrazem, mladší hráči se od něj mohou spoustu věcí naučit," uvedl sportovní ředitel vedoucího týmu extraligy Petr Ton na klubovém webu.

O šest let mladší Ďaloga posílil Spartu, za kterou již v minulosti hrál, krátce před začátkem sezony a podepsal smlouvu do začátku listopadové reprezentační přestávky. Vedení pražského klubu mělo o jeho služby zájem i nadále, účastník loňských olympijských her a pěti světových šampionátů se ale rozhodl odejít.

před 45 minutami

Na českých dálnicích hrozí 40kilometrové kolony. Dopravci vozy registrují příliš pomalu

Do nového mýta bylo zatím přihlášeno 196 000 vozů, tedy 43 procent z celkového počtu. Po prosincovém spuštění systému se na jednotky bude čekat desítky hodin. Na dálnicích tak hrozí kolony dlouhé až 40 kilometrů.

před 54 minutami

Kreuzigerova stáj mění z Dimension Data název na NTT

Tým Dimension Data, za který jezdí český cyklista Roman Kreuziger, změní od příští sezony název. Jihoafrická stáj ponese podle titulárního sponzora jméno NTT Pro Cycling a změní barvy.

Nový dres a název dnes představily osobnosti týmu Edvald Boasson Hagen či Michael Valgren v sídle japonské komunikační společnosti NTT v Tokiu. Místo zelenobílých dresů nyní budou jezdit cyklisté týmu v černomodrých, které mírně připomínají barvy bývalé stáje Sky.

Další zprávy