I svět má svého Sedláčka. Vědec šokoval sexistickou košilí

Simona Beránková
18. 11. 2014 10:41
Úspěch sondy Rosseta, která vypustila na povrch komety výzkumného robota, zastínila aféra se sexistickou košilí jednoho z vědců.
Matt Taylor ve své "kontroverzní" košili
Matt Taylor ve své "kontroverzní" košili | Foto: Twitter / BBC

Praha – Desetileté přípravy a práce vědeckého týmu sondy Rosseta, které vyvrcholily úspěšným přistáním robota Philae na kometě, zastínila aféra s pestrobarevnou košilí Matta Taylora, člena vědeckého týmu Evropské vesmírné agentury (ESA).

Na oficiální streamovanou prezentaci a rozhovor s reportérkou týdeníku Nature se mladý vědec dostavil v košili potiskem, který mimo jiné zahrnoval i karikaturu několika ženských postav nakreslených ve vyzývavém oblečení.

To spustilo u uživatelů – a především uživatelek – sociálních sítí vlnu nevole. Pod hashtagy #shirtstorm a #shirtgate se rozběhla debata o sexismu, vhodnosti oblečení pro tuto příležitost a degradování žen na pouhý sexuální objekt.

Do celé kauzy se následně vložila i média. Redaktor technologického webu The Verge přikládá ve svém komentáři "sexistickému, urážejícímu a k ženám nenávistnému" kusu oblečení dokonce větší váhu než celému desetiletému vesmírnému programu, jenž vyvrcholil úspěšným přistáním robota na povrchu komety. Všudypřítomný sexismus je podle něj důvodem, proč není ve vědě více žen - "v televizi totiž vidí, že nejsou vítané."

Internetový lynč

Svérázné oblečení doktora Taylora odsoudili komentátoři Washington Post a The Guardian, kde autorka sloupku dokonce doporučila vědcům školení v komunikaci. Nelíbila se jí ani vědcova slova o tom, že "Rosetta byla tou nejvíc sexy misí, která tu kdy byla. Byla sexy, ale nikdy jsem neřekl, že byla jednoduchá."

Virtuální lynč došel tak daleko, že se vědec z Evropského vesmírného centra zhrzeně v přímém přenosu omluvil se slovy, že "ho mrzí, že urazil tak velké množství lidí." Následně se pod tlakem událostí rozbrečel.

Celý "shirtgate" je paradoxní v tom, že košile, která celou kauzu způsobila, nemá pravděpodobně co dělat s prvoplánovým sexismem. Matt Taylor je velký fanoušek komiksů a košili mu vyrobila a darovala jeho žena, která je z celé záležitosti šokovaná.

Aféra už začala žít vlastním životem. Lidé vybírají peníze na crowdfundingovém portálu indiegogo.com, aby darovali vědeckému týmu "bolestné" v podobě astronomických hodin, přičemž už vybrali 300 procent původně zamýšlené částky. Na Twitteru už se také obchoduje s replikami původní košile.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy