Kamera zachytila čmeláky při přelomové činnosti. Studie boří mýty o bezduchém hmyzu

Michaela Lišková Michaela Lišková
3. 11. 2022 10:58
Čmeláci si hrají s míčky jen tak pro radost, zjistila studie. Britští vědci ve výzkumu sledovali čmeláky, kteří využívali neživé předměty ke hře. Chování, které je typické spíše pro savce a ptáky, u hmyzu pozorovali úplně poprvé. Jde tedy o důkaz toho, že mysl čmeláků je mnohem složitější, než se dosud předpokládalo.
Video: Associated Press

Včely a čmeláky si lidé spojují spíše s pracovitostí než s hrou. Tým britských vědců ale vypozoroval, že i čmeláci se rádi baví. "Existuje spousta zvířat, která si hrají jen pro potěšení, ale většina příkladů pochází z řad mláďat savců a ptáků. Tento výzkum je přesvědčivým důkazem toho, že hmyzí mysl je mnohem sofistikovanější, než bychom si mohli představovat. Čmeláci jsou vzdálení od bezduchých, bezcitných tvorů, za které jsou tradičně považováni," uvedl profesor smyslové a behaviorální ekologie na Queen Mary University of London Lars Chittka.

Důkazy vycházejí ze série experimentů, při nichž výzkumníci zjistili, že čmeláci opakovaně kutáleli míčky, když měli tu možnost, přestože k činnosti neměli žádný jiný zjevný podnět. Z výzkumu vyplynulo také to, že mladší čmeláci kutáleli více míčků než starší a dospělí samci kutáleli míčky déle než samičky.

Vědci důkazy získali díky experimentální aréně, kam umístili 45 čmeláků. Ti mohli buď projít volnou cestou a získat pamlsek, nebo jít do míst s dřevěnými kuličkami. Někteří z čmeláků míčky kutáleli jednou, někteří dokonce 117krát. To, že akci opakovali, naznačilo, že je kutálení baví a mají z něj potěšení. V dalších testech se pak 42 čmeláků mělo rozhodnout mezi dvěma barevnými komůrkami, z nichž v jedné se nacházely dřevěné kuličky. Když vědci později kuličky odstranili, čmeláci dali stejně přednost té komůrce, která předtím kuličky obsahovala.

Závěrem tedy odborníci zjistili, že pohybování kuliček nepřispívalo k žádné strategii přežití, získávání potravy, nebo páření. Čmeláci si tak opravdu jen hráli. Důkazy tudíž ukazují, že i hmyz může prožívat pozitivní pocity. Nynější britský výzkum navázal na předchozí experimenty ze stejné univerzity, které ukázaly, že lze čmeláky naučit kutálení míčků k cíli výměnou za sladkou potravu. Aktuální nová zjištění, že si čmeláci dokážou s míčky kutálet jen pro zábavu, vědci publikovali v časopise Animal Behaviour 27. října.

 

Právě se děje

Další zprávy