"Věřili jsme, že si budou jen hrát." Kosatky u Portugalska potopily jachtu

pru pru
10. 11. 2022 17:00
Minulý týden zaútočilo u portugalského pobřeží hejno kosatek na francouzskou jachtu. Sedm kytovců prokousalo během chvíle několik děr do trupu plavidla. To se poté po pouhých 45 minutách potopilo. Jeden z členů posádky, kterou stihla zachránit tamní pobřežní hlídka, situaci zachytil na mobilní telefon.
Několik kytovců prokousalo během chvíle několik děr do trupu plavidla. | Video: Facebook/Autoridade Marítima Nacional, Facebook/Roussel Coco

Hejno kosatek napadlo francouzskou loď Smousse, která se plavila ze španělského přístavu A Coruna, 1. listopadu severně od portugalského Porta. Záběry ukazují, jak kytovci agresivně naráželi do lodi, zatímco se její posádka snažila z potápějícího plavidla zachránit.

"Byl jsem u kormidla, když došlo k velmi velkému nárazu do lodi, který způsobilo pět až sedm kosatek. Ty pak na loď vytrvale útočily," popsal kapitán plavidla Eliott Boyard pro francouzskou televizi TF1. "Několikrát se do něj zakously, až trup v úrovni kormidla povolil, způsobil v lodi díru a následně její potopení," dodal.

Čtyřčlenná posádka se po nárazech urychleně shromáždila na vrchní části lodi a po chvíli čekání vyslala tísňové volání. "My jsme nejdřív věřili, že si budou jen chvíli hrát, a loď tak nebude tolik poškozená. Proto jsme zpočátku nevolali hned o pomoc. Věřili jsme, že to skončí," popsal pro portugalský server Portugal Resident další z členů posádky.

Nedlouho po tísňovém volání za nimi se záchranným člunem dorazil pátrací tým z nedalekého přístavu Viana do Castelo, který všechny členy posádky v pořádku dopravil na břeh. Nikdo z nich neutrpěl při nehodě žádná zranění. 

V oblasti jižní Evropy se nejedná o první útok kosatek na plavidla, který se v poslední době odehrál. V srpnu u portugalského pobřeží kytovci způsobili potopení dvou lodí, uvádí Portugal Resident. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy