Překvapivý experiment. Fotograf natočil, co se stane s kusem ledu na lávě

pru pru
15. 1. 2023 18:38
Profesionální fotograf během své cesty po Itálii vyzkoušel, co se stane, když do lávy z aktivní sopky vhodí kus ledu. Ten se překvapivě okamžitě neroztaje a kvůli velkému rozdílu obou teplot a fyzikální reakci začne po vroucím masivu „plout“. Nezvyklý přírodní jev fotograf natočil.
Fotograf vyzkoušel, co se stane, když do lávy z aktivní sopky vhodí kus ledu. | Video: Reuters

Nejmenovaný fotograf provedl svůj pokus na lávě, kterou chrlila známá činná sopka Etna na Sicílii, uvádí agentura Reuters. Vroucí hmota, která se vinula krajinou, mohla v tu chvíli dosahovat až tisíce stupňů Celsia. Na záběrech je patrné, jak muž nejprve hodil kus zmrzlého sněhu na sopečný materiál.

V tu chvíli se ozvalo hlasité zasyčení a sníh zůstal více méně beze změny. Teplota lávy je totiž tak vysoká, že v okamžiku, kdy se dostane do kontaktu se studeným ledem, přemění jej přímo na páru, a ne na vodu, jak se tomu děje při menším rozdílu teplot.

Vzniklá pára pak vytvoří na povrchu lávy "přikrývku", která minimalizuje třecí sílu mezi lávou a ledem a obě látky po sobě mohou stékat. Záběry fotografa tak poté ukazují, jak kus ledu po lávě za hlasitého syčení dál plul a následoval její vlny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy