Číňané okopírovali Paříž, Londýn i Český Krumlov, žijí v nich svůj evropský sen

Číňané okopírovali Paříž, Londýn i Český Krumlov, žijí v nich svůj evropský sen
Samostatnou kapitolou je kampus technologického gigantu Huawei ve městě Tung-kuan, který kopíruje architekturu z dvanácti evropských měst, je plný zámků, paláců a hradů, v nichž sídlí zaměstnanci. Mezi nimi je i klon zámku z Českého Krumlova, tolik oblíbeného mezi čínskými turisty.
Město Su-čou je známé pro své krásné kamenné mosty, přesto k nim přidali i jeden "evropský" imitující londýnský Tower Bridge. Stejně jako červené telefonní budky ve městě slouží hlavně coby kulisa pro svatební fotografie.

Před pár lety utratila čínská vláda přes dva miliony dolarů za rekonstrukci, která měla most učinit "více čínským". Nová verze však sklidila snad ještě více posměchu než ta na fotografii.
Na fotografii je "Florencie" ve městě Tchien-ťin.
Centrem Songjiangu je katolický kostel. Plány s osídlením devíti nových čtvrtí, z nichž sedm je "evropských", ne vždy vyšly. Některé z nich jsou poloprázdné kvůli vysokým cenám nebo také nerespektování čínského urbanismu. Řadu nemovitostí tak koupili spíše zajištění lidé, kteří je využívají jako víkendové sídlo.
Foto: Shutterstock
Magazín Magazín
18. 9. 2023 10:37
Číňané milují napodobeniny evropských staveb, ať už se jedná o solitéry, nebo celé tematické čtvrti, kterých je třeba v Šanghaji hned sedm. Na několika místech v zemi se také můžete vypravit na luxusní nákupy do "Itálie". A samostatnou kapitolou je kampus firmy Huawei tvořený "evropskými" paláci, hrady a zámky, včetně toho krumlovského.

Nový rozměr získala čínská záliba s rozmachem sociálních sítí. Číňané a Číňanky, kteří se chtějí pochlubit dovolenou v Evropě, ale není pro ně dosažitelná, se mohou v některé z Potěmkinových vesnic šikovně vyfotit - a lajky jsou zaručeny. Některé ze čtvrtí jsou také oblíbenými svatebními místy. Většina z napodobenin je ale bohužel městem duchů, v němž nebydlí příliš lidí, ať už kvůli vysokým cenám, nebo kvůli tomu, že nectí zásady čínského urbanismu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy