Američtí vojáci při cvičení v Bulharsku omylem obsadili továrnu na slunečnicový olej

ČTK ČTK
3. 6. 2021 8:03
Bulharský majitel továrničky na slunečnicový olej obvinil americké vojáky, že mu při květnovém cvičení sil Severoatlantické aliance v balkánské zemi nezákonně obsadili firmu. Marin Dimitrov řekl novinářům, že na viníky incidentu z 11. května podal žalobu, uvedla agentura AP.
Americké speciální jednotky.
Americké speciální jednotky. | Foto: U.S. Army Special Operations Command/Wikimedia Commons

Podle agentury řídila americká armáda cvičení Swift Response 2021, které se konalo v Estonsku, Bulharsku a Rumunsku a zapojilo se do něj více než 7000 výsadkářů z deseti zemí NATO. V rámci cvičení američtí vojáci ze 173. výsadkové brigády, která je rozmístěna v Itálii, cvičili obsazení, vyčištění a zajištění opuštěné letecké základny na jihu Bulharska.

Zmíněného 11. května američtí výsadkáři vstoupili do objektu poblíž letiště, o kterém si mysleli, že patří do výcvikového prostoru a také jej "vyčistili". Ve skutečnosti šlo o prostory, kde bulharští civilisté provozovali své soukromé podnikání.

"Během incidentu nebyl vypálen jediný výstřel," zdůraznila americká armáda v prohlášení.

Bulharský prezident Rumen Radev ale označil za "naprosto nepřijatelné, aby byl život a klid bulharských občanů ohrožen vojenskými jednotkami, ať už bulharskými či cizími".

"Cvičení na bulharském území s účastí našich spojenců by měla posilovat pocit bezpečí a důvěry v kolektivní obranu, a ne vyvolávat napětí mezi Bulhary," řekl.

Americké velvyslanectví v Bulharsku nabídlo omluvu podnikateli i jeho zaměstnancům.

"Z těchto cvičení si vždy bereme ponaučení. Zevrubně vyšetřujeme příčinu této chyby," uvedli diplomaté a slíbili zavést striktní postupy, které by jasně vymezily prostor cvičení a zabránily podobným incidentům v budoucnu.

 

Právě se děje

Další zprávy