Uprchlík v Belgii vyhrál šest milionů v loterii. Výhru mu nedali, nemá totiž doklady

ČTK ČTK
16. 4. 2022 9:44
Alžířan, který se dostal do Belgie nelegálně a bez dokladů, vyhrál v belgické loterii 250 tisíc eur (šest milionů korun), ale má problémy si je vyzvednout. Úřady po něm chtějí, aby doložil svou totožnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Osmadvacetiletý Alžířan vyhrál na stírací los, který má nyní v rukou justice v Bruggách. Tři jeho přátelé se marně pokoušeli pro něj peníze vyzvednout, byli obviněni z krádeže a museli strávit jednu noc ve vazbě. Výherce byl schopen pomoci jim dostat se na svobodu, když se na policii dostavil se svou advokátkou Alexanderou Verstraeteovou.

"Můj klient se nachází v nelegální situaci, nemá žádné doklady ani bankovní konto. Snažíme se získat dokumenty, které by doložily jeho totožnost. Musí kontaktovat svou rodinu v Alžírsku," sdělila Verstraeteová.

Los byl zakoupen před několika týdny v přístavním městě Zeebrugge, kam míří mnoho migrantů, kteří dorazili nelegálně a chtějí pokračovat do Británie. Často se schovávají v kontejnerech a kamionech.

Alžířan odjel ze své země před čtyřmi měsíci, na člunu se dostal do Španělska a odtud přes Francii do Belgie, kde je měsíc a půl. "Vzdal jsem se myšlenky na život v Británii, chci zůstat tady a zde si vybudovat život. Až ty peníze dostanu, koupím si v Bruselu něco k bydlení a možná i auto," citoval výherce belgický list Het Laatste Nieuws.

Verstraeteová podle agentury AFP řekla, že její klient nemá v úmyslu žádat v Belgii o azyl, jelikož nepochází z válčící země. Belgické úřady se podle ní zaručily, že nebude odvezen na hranice, dokud si nebude moci výhru vyzvednout.

Los stál pět eur. Prodejci mají zakázáno vyplácet v hotovosti výhru převyšující 100 tisíc eur a výherce odkazují na sídlo loterijní společnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy