Zemřela historička umění Simeona Hošková, bylo jí 70 let

18. 5. 2015 18:24
Kurátorka a historička umění podlehla dlouhé nemoci, se kterou bojovala 15 let.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ve věku 70 let zemřela v neděli historička umění, kurátorka, redaktorka, překladatelka a dlouholetá organizátorka soutěže Grafika roku Simeona Hošková.

Zemřela po těžké nemoci, se kterou bojovala 15 let, řekl její přítel Zdeněk Reiser.

Simeona Hošková se narodila v roce 1945. Vystudovala dějiny umění a estetiku na Filozofické fakultě UK. V 80. letech publikovala práci o malíři Josefu Lieslerovi.

Od 70. let vydala mnoho textů do výstavních katalogů českých umělců druhé poloviny 20. století.

V 90. letech stála u zrodu soutěže Grafika roku, která letos měla už 20. ročník. O rok později vznikla také soutěž o Cenu Vladimíra Boudníka.

Obě akce se věnují především propagaci současné grafické tvorby. Pro ni Hošková vedla také časopis Grapheion, nejprve tištěný, dnes jen v internetové verzi, a organizovala výstavy grafiky v Česku i zahraničí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 1 hodinou

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy