reklama
 
 

Zemřel dramatik a herec Sam Shepard. Za drama Pohřbené dítě získal Pulitzerovu cenu

31. 7. 2017
Americký dramatik, scenárista, herec a hudebník Sam Shepard minulý čtvrtek zemřel na následky komplikací souvisejících s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Shepard získal za drama Pohřbené dítě z roku 1979 Pulitzerovu cenu, za roli ve filmu Správná posádka z roku 1983 pak byl nominován na Oscara. Shepard napsal 44 divadelních her, mnoho knih, pamětí a povídek.

New York - Ve věku 73 let zemřel americký dramatik, scenárista, herec a hudebník Sam Shepard. Podle mluvčího rodiny, na něhož se odvolává agentura AP, zemřel minulý čtvrtek doma ve státě Kentucky na následky komplikací souvisejících s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Shepard získal za drama Pohřbené dítě z roku 1979 Pulitzerovu cenu, za roli ve filmu Správná posádka z roku 1983 pak byl nominován na Oscara.

Shepard napsal 44 divadelních her, mnoho knih, pamětí a povídek. Ve svém díle se často zabýval problémy rodiny na americkém Západě. Sám vyrůstal na kalifornském ranči.

Shepard se rovněž objevil v desítkách filmů, například v roce 1982 v životopisném snímku Frances o kontroverzní hollywoodské herečce Frances Farmerové. V roce 1983 byl nominován na Oscara za roli málomluvného zkušebního letce ve filmu Správná posádka. V roce 2001 si zahrál ve válečném filmu Černý jestřáb sestřelen.

K filmům psal muž mnoha talentů také scénáře. Scénář ke snímku Paříž, Texas (1984) režiséra Wima Wenderse mu vynesl nominaci na cenu britské filmové akademie (BAFTA) pro nejlepší adaptovaný scénář. Podílel se také například na scénáři k filmu Zabriskie Point režiséra Michelangela Antonioniho.

Shepard se uplatnil i jako hudebník. Na konci 60. let hrál na bicí v country-rockové skupině Holy Modal Rounders. Jejich píseň zazněla v kultovní road movie Bezstarostná jízda.

autor: ČTK | 31. 7. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama