Vyspala by ses s Arabem, zeptá se jihlavský festival

Kamil Fila Kamil Fila
12. 10. 2011 10:00
Dokumentární přehlídka nabídne Vachka i Oldu Říhu
Werner Herzog: Jeskyně zapomenutých snů
Werner Herzog: Jeskyně zapomenutých snů | Foto: Aktuálně.cz

Jihlava - Jubilejní, 15. ročník jihlavského festivalu dokumentárních filmů se bude konat od 25. do 30. října. Stále prestižnější akce láká na jména předních dokumentaristů, ale i experimentálních filmařů či tvůrce televizních pořadů. Celkově rozšiřuje záběr natolik, že se stává atraktivní nejen pro úzce vyhrazenou skupinu diváků.

Soutěžní sekce Opus bonum zahrnuje světové dokumenty. O cenu se bude letos mimo jiné ucházet portugalský poetický film režiséra Marcela Felixe Archa ráje varující před zkázou přírody i filmového materiálu, jenž uchovává lidskou paměť. 

Dále pak filmový esej Přízraky o tíživé minulosti belgické dekolonizace v konfrontaci s jejím apologetem v režii Svena Augustijnena. Zmínku si zaslouží i lyrický snímek španělského režiséra Alberta Serry Hospodin činí zázraky ve mně natočený s s citem pro kompozici a vizualitu.

Vít Klusák: Film jako Brno
Vít Klusák: Film jako Brno | Foto: Aktuálně.cz

Mezi moři a česká radost

Do soutěžní sekce Mezi moři zaměřené na dokumenty střední a východní Evropy byl vybrán osobitý Film z mobilu režiséra Nedzada Begovice, vzniklý z videozáznamů natáčených na mobilní telefon během procházek městem i v rodinném kruhu.

Pozoruhodný je i Filmový almanach: Požáry v Rusku, léto 2010 od kolektivu ruských dokumentaristů, který podává sugestivní obraz ruské mentality na příkladu boje s lesními požáry. Jedna z dlouholetých dramaturgyní festivalu Andrea Slováková přispívá svým dílem Nadohled - pojednávajícím o dohledu a klasických i postmoderních mechanismech, které ho vyvolávají.

Domácí dokumenty soutěží v sekci Česká radost: nejočekávanější je zřejmě dlouho připravovaný opus Karla Vachka Tmář a jeho rod zkoumající hranice mezi mágem a mystikem i náboženstvím a vírou, a dále koláž studentů prvního ročníku FAMU vzniklá pod vedením Víta Klusáka a nazvaná Film jako Brno, jež vypovídá o prvomájových demonstracích a blokádách neonacistů.

Veronika Sobková: Venku
Veronika Sobková: Venku | Foto: Aktuálně.cz

Jan Gogola pak natočil portrét hlavního člena skupiny Katapult Oldy Říhy pod názvem Rock života. Martin Mareček (autor dokumentů Zdroj a Automat) se věnuje dalšímu ekologickému tématu ve snímku Pod sluncem je tma. Časosběrný dokument Veroniky Sobkové Venku sleduje bývalé vězně propuštěné na svobodu. Umělecká skupina Rafani zase představí svůj počin 31 začátků. Do soutěže se dostal například i již v kinech uvedený dokument Generace Singles.

V nesoutěžní sekci s názvem ZOON politikon se objeví několik portrétů osobností politického života. Jan Látal natočil snímek Paroubek v hlavě, Daniela Matějková dokument Zelení a Apolena Rychlíková zřejmě nejvýbušnější počin sekce Hájek na zámku, Petr v podzámčí.

Pod hlavičkou České televize uvedou své sociálně-kritické filmy Ivo Bystřičan (Hypermarket, jeho otrok a pán) a Lukáš Kokeš (Jídlo s ručením omezeným).

Norman Spurlock: The Greatest Movie Ever Sold
Norman Spurlock: The Greatest Movie Ever Sold | Foto: Aktuálně.cz

Čeští tvůrci mají své význačné zastoupení ještě v sekci experimentálních filmů (Martin Ježek, Martin Blažíček) i krátkých dokumentů. Herečka a režisérka Petra Nesvačilová uvede film Prsty v medu mám a Jan Rendl titul Zkušenost exorcisty. Producent a režisér Radim Procházka zase díl z cyklu Čtenářský deník - věnovaný Václavu Bělohradskému a jeho knize Společnost nevolnosti.

Provokatér a oběť režimu

Dvou velkých retrospektiv se dočkají slavní experimentální filmaři: Woody Vasulka (tentokrát jeho tvorba z Československa 60. let, ještě před emigrací) a Bill Viola (průřez tvorbou od 70. do 90. let.)

Jako pocta klasikům vyhlíží i uvedení 3D dokumentů Pina (od Wima Wenderse) a Jeskyně zapomenutých snů (od Wernera Herzoga), kterou doplní další 3D snímek - od estonského režiséra Arko Okka s tajnosnubným názvem Monoloogid.

Do nesoutěžní sekce Zvláštní uvedení se dostalo několik zvláště zajímavých děl: především nejnovější počin známého provokatéra Normana Spurlocka The Greatest Movie Ever Sold (Nejlepší film, jaký kdy byl prodán) o současných způsobech propagace filmů.

Proslulým se stal i titul This Is Not a Film (Toto není film) od vězněného íránského režiséra Jafara Panahího, proti jehož odsouzení protestovala řada světových filmařů během několika letošních festivalů.

Errol Moris: Tabloid
Errol Moris: Tabloid | Foto: Aktuálně.cz

V dotyčné sekci uvidíme i poslední dílo klasika dokumentu Errola Morrise s názvem Tabloid. Vladimír Michálek zde uvede svůj celovečerní film EM a ON. Jeho protagonisty jsou hudebník Xavier Baumaxa a básník Em Rudenko, kteří se v dokumentu vyjadřují k otázkám dneška.

Jedna z přehledových sekcí představí napjaté vztahy mezi Izraelem a Palestinou. V izraelsko-německé koprodukci vznikl snímek Suhy Arrafa Ženy Hamásu. Ve Francii žijící autorka Yolande Zaubermanová zase vznáší titulem svého filmu otázku Vyspala by ses s Arabem?

Již velmi zabydlenou sekcí se stalo Doc-fi, kde se zkoumá hranice mezi dokumentárním a hraným filmem. Zde se setkáme například se snímkem Bohdana Karáska Lucie či nizozemským filmem Borise Gerretse Lidé, kterými jsem mohl být a možná jimi jsem. Svým způsobem by sem jistě patřil i v poslední době mediálně přetřásaný Zneužívaný od Ivanny Benešové, který ovšem v programu není.

Festival v Jihlavě doplňuje řada doprovodných akcí, vzdělávacích workshopů a také výběr připravovaných projektů na  East European Forum.

Kompletní program najdete na stránkách www.dokument-festival.cz

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

před 1 hodinou

Útočník v Jekatěrinburgu zabil nožem tři muže, zřejmě šlo o opileckou hádku

Tři lidi zabil nožem zřejmě při opilecké hádce útočník v ruském Jekatěrinburgu. Policie při zadržování pachatele musela použít zbraň a zranila ho. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru pro Sverdlovskou oblast.

Podle poskytnuté informace bylo policii oznámeno, že v parku poblíž jekatěrinburgského vlakového nádraží došlo "na základě konzumace alkoholu" ke konfliktu. Jeho výsledkem bylo zabití tří mužů.

Mluvčí policie sdělil, že policisté, kteří na místo události přijeli, se snažili útočníka zadržet, ten však s nožem kladl odpor. Protože se nemínil vzdát ani po výstražném výstřelu, byl při dalším použití služební zbraně zraněn. Jak vážné zranění je, mluvčí neupřesnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy