Ve Varech bude soutěžit Svěrákův plyšový medvídek Kuky

Kamil Fila Kamil Fila
20. 4. 2010 13:55
Náš festival se vyplatí, říká ředitel Bartoška
Foto: sverak.cz

Praha/Karlovy Vary - Letošní karlovarský festival nebude nejspíš bojovat s finanční krizí a odlivem sponzorů. 45. ročník největší domácí filmové akce, jež se koná od 2. do 10. července,  se ale může potýkat s rozmary přírody - pokud budou nadále panovat kvůli sopečným mrakům omezení letecké dopravy, můžou nastat problémy s dovozem filmů a přílety hostů. 

I to byla jedna z informací, kterou na první tiskové konferenci sdělili prezident festivalu Jiří Bartoška a programová ředitelka Eva Zaoralová.  Přes představování jednotlivých bodů programu se nakonec nevyhnuli ani nepříjemným otázkám ohledně financování, které jsou tématem diskusí a dohadů každý rok.

Film party k snímku Juraje Herze T.M.A. - Juraj Herz
Film party k snímku Juraje Herze T.M.A. - Juraj Herz | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

„Aproximativní rozpočet" festivalu zůstává stejný - 135 milionů korun.  Podle Bartošky jde zhruba 30 procent od státu a karlovarského kraje, zbytek od soukromých sponzorů. Karlovarský kraj je přitom jediným sponzorem, který letos chce snížit dotace - a to z 8 milionů korun na 6,5.

Festival si ovšem nechal vypracovat ekonomickou analýzu, z níž vyplývá, že každoročně přinese akce karlovarskému kraji kolem 130 milionů (hotely, kempy, restaurace, parkování) a že se tudíž vyplatí. Rozhodnutí o výši dotace ještě není konečné a je možné, že ani karlovarský kraj příspěvek nesníží. Stabilnost festivalu navíc podporuje čtyřletá smlouva se skupinou ČEZ.

Krize se tudíž nedotkne ani ceny lístků a akreditací, jež zůstávají na výši 65 korun za jednotlivý film (pro studenty 50 korun). Festivalový pas na celou dobu bude stát 1000 korun (700 pro studenty) a filmoví profesionálové naopak platí 2000 korun. Rezervace lístků proběhne primárně online, od 28. do 29. června - dobu je potřeba si pečlivě ohlídat, protože poté již bude na místě k prodeji lístků jen velmi málo.

Foto: MFF KV

Na webových stránkách festivalu - kviff.com - bude postupně zveřejňován celý program a je možné sestavit si průběžně osobní rozvrh projekcí. Od prvního června také bude mít web nový design,  z nových komunikačních cest se nezapomíná ani na Facebook (festival má momentálně přes 7000 fanoušků).

Příliš uspokojivě z tiskové konference nevyznělo vysvětlení ohledně situace KV Arény, nového objektu s kapacitou kolem 1000-1500 sedadel, k němuž se upíraly naděje mnoha lidí, neboť dosavadní kinosály již několik let nestačí pojímat přívaly návštěvníků.

KV Aréna prý bude „vytížena doprovodnými akcemi" a tudíž se zde pravděpodobně nebudou pořádat filmové projekce z hlavního programu, ač má aréna největší promítací plátno v republice. Informace okolo tohoto kritického tématu ale budou upřesněny.

Foto: Národní divadlo

Z věcí týkajících se přímo programu se ví zatím následující: cenu za umělecký přínos světové kinematografii obdrží režisér Juraj Herz (Spalovač mrtvol), který právě dokončuje svůj poslední film Habermannův mlýn, jenž by mohl být promítán i na festivalu, pokud budou hotovy všechny postprodukční práce.

V porotě hraných soutěžních filmů zasedne jako český zástupce Bohdan Sláma (Štěstí, Venkovský učitel) a čeští zástupci se objeví přímo i v soutěžních sekcí. Mezi dokumenty to bude Katka od Heleny Třeštíkové, v sekci Na východ od Západu se zúčastní Zoufalci od Jitky Rudolfové a na Fóru nezávislých bude soutěžit Dvojka od Jaroslava Fuita.

Překvapením je účast dvou českých filmů v hlavní soutěži: jednak se zde objeví 3 sezóny v pekle od Tomáše Mašína a pak novinka Jana Svěráka - Kuky se vrací, napůl hraný napůl animovaný snímek od o ztraceném plyšovém medvídkovi.

Tři sezony v pekle
Tři sezony v pekle | Foto: Aktuálně.cz

Z českých příspěvků v programu považuje Eva Zaoralová a prestižní záznam divadelního představení opery Zítra se bude… o Miladě Horákové se Soňou Červenou v hlavní roli. Dílo skladatele Aleše Březiny se pokusil co nejfilmovějšími prostředky zaznamenat Jan Hřebejk.

Z programových sekcí mimo soutěž se zatím ví nejvíce o přehlídce belgické kinematografie, která bude proporčně po čtyřech filmech rozdělena na sekci francouzskou a vlámskou. Zlatým hřebem by měl být snímek Mr. Nobody od Jaco Van Dormaela, který loni soutěžil v Benátkách.

Pozoruhodný by měl být přinejmenším ještě debut Fabrice de Welze nazvaný Calvarie (The Ordeal) - zneklidňující thriller o zpěvákovi šansonů, který je zajat na izolovaném statku. Film připomínající některá díla Davida Lynche byl vybrán loni do Týdne kritiky v Cannes a vyniká „trýznivým neklidem".

Letošní retrospektivní pocta bude zasvěcena dvěma autorům, režiséru Michaelu Powellovi a jeho dvornímu scenáristovi Emeriku Pressburgerovi. Oba autoři byli za své provokativní snímky jako Černý narcis (1947), Červené střevíčky (1948) a Peeping Tom-Šmírák (1960, již bez Pressburgera) doceněni až o mnoho let později.

Hotova je již i sekce Půlnoční filmy zaměřená na „pokleslé kultovní snímky" - tentokrát se bude věnovat Austrálii a tamním exploatacím zvaným slangově Ozploitation. Na půlnočních projekcích se řádně naladěné publikum může těšit na filmy jako jsou thriller Roadgames, horor Patrick od Richarda Franklina či horor Razorback od Russella Mulcahyho, což byla svého času proslulá variace na Spielbergovy Čelisti, jen místo žraloka má hlavní roli divoký zabijácký kanec.

Ostatní podrobnosti budou ještě přibývat - ať už se týkají hlavní soutěže i ohlasů z ostatních světových festivalů.

Na tiskové konferenci byl odhalen i oficiální plakát 45. ročníku od grafika Aleše Najbrta a také bylo oznámeno, že v další ze sérii černobílé znělek se letos objeví John Malkovich.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy