Zemřel Ladislav Sitenský, fotograf nebeských jezdců

Pavel Kroulík, krk
15. 11. 2009 14:45
Klasikovi české fotografie bylo 90 let
Foto: Mč Praha2

Praha - Ve věku 90 let zemřel v sobotu v Praze klasik české fotografie Ladislav Sitenský, jenž proslul zejména svými cykly z bojů na západní frontě za druhé světové války. Záběr legendy české reportážní fotografie byl ale mnohem širší. 

Ve čtrnácti letech poprvé fotografoval, o rok později už publikoval v časopisech. Proslavil se už cyklem To kalné ráno dokumentujícím dny následující po smrti prezidenta T. G. Masaryka v roce 1937, v březnu 1939 nafotil příjezd německé armády do Prahy.

Foto: Aktuálně.cz

V jednadvaceti letech se pak dostal do Anglie; to bylo v roce 1940 po pádu Francie, kde studoval architekturu. Jako příslušník československé zahraniční armády působil v 312. peruti Britského královského letectva nejprve coby mechanik spovoelním fotografovat.

Letci, Praha, Zátopkovi

Sám létat chtěl, generál Janoušek mu to nicméně nepovolil s tím, že pilotů má dost, ale fotografa jenom jednoho. Za dva roky byl oak převelen na Inspektorát československého letectva v Londýně.

Tam fotografoval u československých perutí i u československé obrněné brigády nasazené proti wehrmachtu u Dunkerque ve Francii. Na frontě strávil tři měsíce.

Sitenský se narodil 7. srpna 1919. Za svůj život pořídil asi půl milionu snímků a zhruba 50 tisíc jich otiskl. Uspořádal na dvě desítky samostatných výstav doma i v zahraničí, vystavoval například v Británii i USA,  vydal přibližně stejný počet fotografických publikací.

Foto: Pavel Kroulík

Kromě tří tisícovek reportážních fotografií z bojů na západní frontě jsou jeho dalšími stěžejními tématy krajina a Praha. Bohatá je i jeho tvorba portrétní: před jeho aparátem pózovali Jan Zrzavý a Max Švabinský, Jaroslav Suk, Karel Höger a Marie Tomášová, Evžen Rošický i manželé Zátopkovi, politici Edvard Beneš i Winston Churchill.

Časopisy Sitenského portréty publikovaly za první republiky, částečně se mu nevyhýbaly ani v páté a hlavně šesté dekádě. Nicméně snímky dokumentující život našich letců ve Velké Británii mu v komunistickém Československu vynesly kádrový škraloup; a až v polistopadovém režimu opožděnou slávu.

Neprovokoval, nepochleboval

I z jeho válečných fotografií vyzařoval jistá "prvorepubliková" laskavost, již tam našel třeba maliř Antoním Strížek nebo film Tmavomodrý svět. Možná proto dostal v roce 1945 nabídku, aby nastoupil jako fotoreportér do Sunday Times. Po šesti letech se však vrátil domů.

Foto: Aktuálně.cz

"Neprovokoval jsem je, ale ani jsem jim nepochleboval," vzpomínal Sitenský na následné kličkování v totalitních poměrech. S francouzskou ženou a třemi dětmi obýval byt dva plus jedna a své fotografie musel vyvolávat v koupelně. V roce 1977 podepsal Chartu, skutečného uznání se mu pak tak dostalo po pádu komunismu.

První knihy - nepočítáme-li zničený náklad publikace o 312. peruti - se dočkal v roce 1956, kdy mu vyšel vodácký titul Na řeku. V roce 1971 vyšla Sitenskému Praha stověžatá, do konce 80. let vydal svou první barevnou knihu Krajinou domova nebo soubor Praha mého mládí.

Až po listopadu ale vyšly Sitenského fotky z Británie a fotograf dočkal se i mnoha expozic: od válečných přes portrétní až po první snímky, které ještě pořídil pod lavicí na gymnáziu a jež dostaly Název Študáci a kantoři.

Jak se často zdůrazňuje, jeho "srdečním tématem" byly hory, sníh a mraky. Jim v devadesátých letech věnoval knihu Bílé opojení.

Foto: Aktuálně.cz

Byl držitelem vysokých vojenských vyznamenání i uměleckých ocenění. V říjnu 2007 mu Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Andělé můžou jít do důchodu

Fotoaparát ale od devadesátých let postupně odkládal, definitivně přestal fotit po smrti své ženy Paulette. "Skončilo to jejím úmrtím, pak jsem na všechno ztratil chuť," řekl u příležitosti svých pětaosmdestátin, když začínala výstava jeho portrétů a přes zdravotní problémy stále působil vitálně.

"Kdo může říct, že dělal celý život to, co chtěl. A kdo může říct, že se ho celou dobu drželo zdraví. Kliky jsem měl dost, teď už můžou mí andělé jít do důchodu," dodal.

Jméno Sitenského nese planetka číslo 5998, kterou objevil v září 1986 na Kleti přední český astronom Antonín Mrkos.

"Od počátku, co jsem měl fotoaparát v ruce, jsem cítil, že bych mohl touto uměleckou formou vyjádřit své pocity. Vášnivě rád fotografuji, ale možná jen proto, že na nic jiného nemám," řekl při přípravě cyklu GEN.

Foto: Aktuálně.cz
K úmrtí Ladislava Sitenského (nekrolog Karla Hvížďaly)
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy