Vlasta Chramostová se loučí s Národním

2. 11. 2006 13:13
Praha - Okopávání stařeny. Tak Vlasta Chramostová nazývá svoji poslední roli na jevišti Divadla Kolowrat - Národního divadla.
Foto: Národní divadlo/Hana Smejkalová

Oficiální název její benefice, která má dnes premiéru, je Tři životy.

Život herecký, disidentský a život návratů. Těmito tématy zarámovali režisér Ivan Rajmont a dramaturg Jan Hančil hereččin osud. "Snad se nám podařilo zachytit i část českých dějin," doufá režisér.

V inscenaci, která na jeviště vstupuje s blížícími se osmdesátými narozeninami Vlasty Chramostové, krom hlavní hrdinky vystoupí Kateřina Holánová a David Prachař.

Foto: Národní divadlo/Hana Smejkalová

Tři životy jsou složené z divadelních vzpomínek, připomenou se některé role a dojde i na Cyrana z Bergeraku, kterého Chramostová chtěla tolik hrát, ale z pochopitelných důvodů takovou možnost nikdy nedostala. Velký prostor dostanou dramatické zvraty, kterých herečka byla svědkem nebo přímo protagonistkou.

Vlasta Chramostová poznala rychlé pády stejně jako nečekané návraty: z komunistky a spolupracovnice StB se stala disidentkou a chartistkou, z hvězdy první brněnské scény a následně Divadla Na Vinohradech s nejlepšími rolemi herečkou bytového divadla pro omezené publikum. Z celebrity personou non grata. 

Chramostová svým příběhem jde proti všem alibistickým tvrzením, že herci musí hrát, co se jim řekne bez ohledu na dobu, protože je to jejich profese.

Foto: Národní divadlo/Hana Smejkalová

"Jsem herec a šašek a ty měli i králové," obhajoval se před lety Vladimír Brabec jako major Zeman. Chramostová ukázala, že největší hercovo umění je dostát zodpovědnosti sama k sobě.

Vzala na sebe odstrčení v herecky nejlepších letech a pugéty na jevišti i obdiv na ulici vyměnila za občansky statečné postoje. Během normalizace nesměla skoro nic, a tak v pronásledovaném bytovém divadle hrála Shakespeara nebo recitovala Seiferta. 

Zasloužené rehabilitace se Chramostové dostalo po listopadu 1989, z filmů připomeňme Je třeba zabít Sekala nebo televizní PF77, od roku 1992 znovu hraje v Národním divadle. Teď končí.

"Můj věk už není námětem pro komedii, ale pro tryznu snad taky ne," říká herečka, "je věcí inteligence umět odejít a teď vím, že musím skončit... i když se mi vůbec nechce." 

Pražské Národní divadlo se loučí s nepřehlédnutelnou heroinou, pro níž je herectví stavem bytí a patos jeho přirozenou součástí - ovšem ne za každou cenu. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy