Visegrádská výstava v Olomouci představí vztahy Kandinského, Strzeminského či Moholy-Nagye

Visegrádská výstava v Olomouci představí vztahy Kandinského, Strzeminského či Moholy-Nagye
Lajos Kassák: Obálka časopisu Der Sturm, č. 11, Berlín, 1922
Anton Jasusch: Žlutý mlýn, olej, plátno 1920 až 1921
László Moholy-Nagy: Obálka časopisu Zenit, č. 19/20, Zahřeb, 31. 1. 1923
Władysław Strzemiński: Architektonická kompozice 6b, olej, plátno, 1928
Foto: Kunsthaus Zürich
1. 10. 2017 15:38
Výstava nazvaná Rozlomená doba: Mezi úzkostí a slastí představí výtvarnou kulturu z let 1908 až 1928 ve střední Evropě. Hlavní kurátor Karel Srp mladší s kolegy z dalších zemí visegrádské čtyřky vybral 250 děl. Měly by ilustrovat vztahy a souvislosti tvůrců, jako byli například Vasilij Kandinskij, Emil Filla, Josef Čapek, František Kupka, Oskar Kokoschka, László Moholy-Nagy, Lajos Kassák či Władysław Strzeminski.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy