Visegrádská výstava v Olomouci představí vztahy Kandinského, Strzeminského či Moholy-Nagye

Visegrádská výstava v Olomouci představí vztahy Kandinského, Strzeminského či Moholy-Nagye
Lajos Kassák: Obálka časopisu Der Sturm, č. 11, Berlín, 1922
Anton Jasusch: Žlutý mlýn, olej, plátno 1920 až 1921
László Moholy-Nagy: Obálka časopisu Zenit, č. 19/20, Zahřeb, 31. 1. 1923
Władysław Strzemiński: Architektonická kompozice 6b, olej, plátno, 1928
Foto: Kunsthaus Zürich
1. 10. 2017 15:38
Výstava nazvaná Rozlomená doba: Mezi úzkostí a slastí představí výtvarnou kulturu z let 1908 až 1928 ve střední Evropě. Hlavní kurátor Karel Srp mladší s kolegy z dalších zemí visegrádské čtyřky vybral 250 děl. Měly by ilustrovat vztahy a souvislosti tvůrců, jako byli například Vasilij Kandinskij, Emil Filla, Josef Čapek, František Kupka, Oskar Kokoschka, László Moholy-Nagy, Lajos Kassák či Władysław Strzeminski.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy