Velký knižní čtvrtek nabídne nového Eka i Coelha

Kultura ČTK Kultura, ČTK
9. 9. 2011 21:55
Organizátoři by rádi založili novou tradici
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Deset nových knih od deseti oblíbených spisovatelů v jediný den nabídne projekt Velký knižní čtvrtek, který je naplánován na 13. října. Devět předních tuzemských nakladatelství v tento den na pulty knihkupců uvede své podzimní novinky - například nový titul od Paula Coelha, Martiny Formanové či Tomáše Halíka. 

Do nového projektu, který inicioval knižní distributor Kosmas, se zapojilo například nakladatelství Argo, Academia, Host či Kalich. Společně na trh uvedou deset nových knih napříč žánry. Vedle sebe se tak představí nový historický román, román pro ženy, severská detektivka nebo kniha pro děti. Organizátoři akce se nechali inspirovat ve Velké Británii, kde má knižní "super Thursday" (neboli Super čtvrtek) dlouhou tradici.

"Každý rok tam první čtvrtek v říjnu v jeden den vychází množství zajímavých novinek od populárních autorů. O události, která je symbolickým startem podzimní knižní sezóny, pak referuje většina ostrovních médií. Díky tomu čtenáři získají přehled o tom nejzajímavějším, co před Vánocemi nabízí knižní trh, a pochopitelně se to odrazí na růstu návštěvnosti knihkupectví," vysvětluje obchodní ředitel knihkupectví Kosmas Josef Žák.

Obdobnou tradici by zúčastnění chtěli vytvořit i v České republice. "S nadsázkou řečeno, bychom rádi opět po letech viděli čtvrteční fronty před knihkupectvími, známé z předlistopadových dob," doplnil Žák.

Letošní 13. říjen by neměl ujít například fanouškům populárního brazilského spisovatele Paula Coelha, jehož nový titul Alef na trh uvede nakladatelství Argo, které v rámci Velkého knižního čtvrtku nabídne i historický román od Umberta Eka - Pražský hřbitov. Na své si přijdou i ženy, pro které je určen román Nevěra po americku od Martiny Formanové, manželky filmového režiséra Miloše Formana.

Na pulty knihkupců bude uvedena také kniha Tomáše Halíka Úvahy na prahu tisíciletí, první kompletní české vydání díla Souostroví Gulag od Alexandra Solženicyna, které vyjde ve třech svazcích, dětská kniha Komisař Vrťapka či nový titul od Jiřiny Šiklové.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy