Vaculík poděkoval za Státní cenu zpěvem. Jinak nuda

Kultura Kultura, Red Kul
22. 10. 2008 11:40
Architekt Kaplický ocenění od ministra odmítl
Foto: MKP

Praha - Dva "dramaturgické vrcholy" mělo úterní předávání Státních cen. Laureát ocenění za literaturu Ludvík Vaculík si neodpustil indiánský zpěv a šéf  výtvarné poroty Jiří Ševčík narážky na ministra kultury, že letošní držitel arcihtektonické ceny Jan Kaplický poctu odmítl, protože stát nebyl dost vstřícný k jeho projektu knihovního blobu na Letné.

"Považuji za nepřijatelné akceptovat cenu od úřadu, který mi brání se realizovat," napsal už v červenci v e-mailu ministru kultury Václavu Jehličkovi, který tak předal ceny kromě Vaculíka jen třem držitelům.

Hodiny klavíru

Za překladatelské dílo byl oceněn germanista Jiří Stromšík, jenž šíři svých schopností osvědčil v překladech natolik rozličných autorů, jakými byli třeba Franz Kafka, Max Frisch, Adolf Muschg nebo Elias Canetti.

Čtěte také:
Karel Hvížďala: Causa Ludvík Vaculík
Kaplický nechce cenu od ministra kultury

Naposledy na sebe upozornil loni překladem autobiografického románu Güntera Grasse Při loupání cibule, jejž vydal brněnský Atlantis. Je i autorem literárněvědných statí Od Grimmelshausena k Dürrenmattovi.    

Architekt Jan Kaplický na své přednášce v Senátu ČR.
Architekt Jan Kaplický na své přednášce v Senátu ČR. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Cena ministerstva kultury za režijní přínos současnému divadlu připadla letos Janu Bornovi, který od roku 1996 působí v Divadle v Dlouhé.

Za hudbu si cenu odnesl Zdeněk Šesták, muzikolog a badatel specializovaný na 18. století - ale i autor, jehož vlastní symfonický styl inspirovala právě klasicistní tradice.

Nejslavnější státní cenu - za literaturu - obdržel Ludvík Vaculík s přihlédnutím k bilanční próze Hodiny klavíru.

Jeden ze symbolů pražského jara, autor Morčat či deníkového románu Český snář a neúnavný fejetonista se přidržel své tradice a udělení Státní ceny už v pondělí okomentoval slovy: "Tahle cena se dle mého uděluje tomu, kdo ještě nic nedostal a kdo už by nám mohl umřít. Došla na mě řada. Kdyby měli někoho jiného, dali by cenu někomu jinému."

Spisovatel, jemuž je hlavní matérií k reflexi vlastní život ve sféře intimní i veřejné, urputně setrvává v  "konzervativním disentu" a nevyváženě, ba i s vědomím pošetilosti žádá návrat k tradici, jež v jeho podání znamená i tělesné tresty na školách nebo zákaz násilných filmů.

Namísto projevu prečetl úryvek ze své vzpomínkové prózy a zapěl onen indiánský motiv - což byla podle účastníků ceremoniálu nejzábavější část dvouhodinové ušlechtilé nudy plné frází v laudatiích.

Od první republiky

Státní ceny za literaturu a překladatelské dílo navazují na tradici stejnojmenného ocenění z doby první republiky založeného v roce 1920 a přerušeného rokem 1948.

Ocenění ministerstvo kultury každoročně uděluje k 28. říjnu od roku 1995, za což se zasloužil Pavel Tigrid. Ocenění za divadlo, hudbu a výtvarné umění přibyla před pěti lety.

Ceny jsou ve všech kategoriích spojeny s odměnou 300 tisíc korun a předávaly se opět v Českém muzeu hudby na Malé Straně.

O udělení letošní ceny ministerstva kultury v oblasti výtvarného umění a architektury rozhodla sedmičlenná porota; šest členů hlasovalo pro Kaplického, jeden se zdržel.

Cenu za literaturu loni získal Milan Kundera, který se ovšem držel svého zvyku setrvávat v ústraní a poděkoval tu pouze z doručené audionahrávky.

Ceny v dalších kategoriích převzali divadelní režisér Jan Antonín Pitínský, dirigent Jiří Kout a malíř a sochař Karel Malich. Antonínu Přidalovi připadla cena za literaturu a překlad.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy