Umělec je přítomnost, říká dokument o Marině Abramović

Kultura Kultura
15. 6. 2012 16:26
Civilní život a umění je u performerky Abramović totéž
Marina Abramovic pózuje s rakouským vyznamenáním
Marina Abramovic pózuje s rakouským vyznamenáním | Foto: Reuters

New York - Díla performerky Mariny Abramovićové často zprostředkovávají videa. Vzhledem k charakteru její tvorby to většinou ani není jinak možné. Nyní se však postava Srbky samotné stala jeho objektem a vznikl o ní dokument The Artist Is Present (česky Umělec je přítomnost) pojmenovaný podle dva roky staré retrospektivy v newyorském Muzeu moderního umění.

Umělkyně, často titulovaná přívlastkem kontroverzní, záměrně vytváří situace s určitým myšlenkovým přesahem. Na Benátském bienále tak očišťovala množství kravských kostí a pohrávala si tím mimo jiné s odvěkou rolí neemancipované ženy. Jindy dala publiku k dispozici sadu mučicích nástrojů a volnost k jejich používání na svém těle, čímž se s kousavostí dotkla problematiky sadomasochistických choutek i lidskému ubližování jako takovému. S partnerem a spolupracovníkem se zase se záměrně přehnanou velkolepostí rozcházela na Velké čínské zdi tím způsobem, že každý kráčel z jednoho jejího konce, aby se oba uprostřed střetli pouze pro kvůli vyslovení slova Sbohem.

Dokument The Artist Is Present chce ukázat nejen způsob tvorby, ale zároveň přibližuje Marinu Abramović o něco civilněji - její smysl pro humor, charisma, kruh přátel a blízkých nebo způsob jejího vypořádávání se se statusem globálního fenoménu.

„Už od malička jsem byla cílevědomá a teď je to vidět jasněji než kdy předtím. Všeho ostatního (kromě vlastních performancí, pozn. red.) jsem se vzdala. Nemám manžela ani nikoho dalšího, žádné děti, rodina, nic, jenom jeden bratr, který žije v Bělehradě," prohlašuje o sobě šestašedesátiletá performerka.

Foto: Aktuálně.cz

Otázka „Je tohle umění?" její tvorbu provází už od sedmdesátých let, kdy si pozornost doslova vykřičela. Jedním z jejích děl totiž představovalo společný křik Abramovićové a jejího tehdejšího přítele, dokud to hlasivky nevzdaly. Dnes už nicméně je považována za globální fenomén a sama sebe označuje za matku performativního umění.

„Zpočátku jsem byl skeptický," říká režisér dokumentu Matthew Akers. „Můžu ale všechny ujistit, že tohle je umění. Výrazně ovlivnila mnoho dalších lidí, byl jsem toho svědkem," dodává filmař, který měl při natáčení volnou ruku a kterému performerka během pár dní dala klíče od jejího domu s prohlášením, že do jeho práce nebude nijak zasahovat.

Dokument je aktuálně uváděn do amerických kin, část tvorby Abramovićové ale bude k vidění i v Česku. Její video bude součástí výstavy Tváře v Rudolfinu, která prostřednictvím videoartu zkoumá tvář jako obrazové médium.

Aktuálně se umělkyně chystá na divadelní turné s experimentální operou The Life and Death of Marina Abramović (česky život a smrt Mariny Abramović), v níž hraje Willem Dafoe a na hudbě k níž se podílel Antony Hegarty. Také chce v New Yorku vybudovat umělecké centrum, které by se veřejnost měla učit přemýšlet a jednat podobným způsobem jako umělci.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy