Světlana Fialová vyhrála britskou výtvarnou cenu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 9. 2013 18:28
Pražská výtvarnice porazila v soutěži Jerwood Drawing Prize tři tisíce konkurentů
Vítězné dílo Světlany Fialové
Vítězné dílo Světlany Fialové | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Malířka Světlana Fialová vyhrála britskou kreslířskou cenu Jerwood Drawing Prize. Spolu s dalšími oceněnými díly je vítězná kresba umělkyně od středy vystavena v londýnské galerii Jerwood Space. Výstava nejlepších kreseb potrvá do 27. října a pak bude následovat jejich "turné" po Británii.

Jerwood Drawing Prize je největší a nejstarší britské ocenění svého druhu. Letos nezávislá porota hodnotila více než tři tisíce přihlášených děl.

Světlana Fialová
Světlana Fialová | Foto: svetlanafialova.com

Fialová zvítězila s portrétem, v němž tuší zachytila svého přítele "v apatické póze, když vytahuje žvýkačku z pusy". Anglický název díla je Apocalypse (My Boyfriend Doesn?t Care), tedy Apokalypsa (Můj přítel nemá zájem). Přítelem Fialové je Jakub Matuška aka Masker, známý český výtvarník.

K vítězství se váže finanční odměna ve výši 8000 liber (přes 245 tisíc korun).

V letošní porotě podle BBC zasedli ředitel Middlesbroughského institutu moderního umění, výtvarník Michael Craig-Martin a výtvarná kritička Charlotte Mullinsová.

Košická rodačka Světlana Fialová žije střídavě v Praze a v Londýně a v současnosti si dělá doktorát na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.

"Ve své tvorbě se obvykle nechávám inspirovat tématy, která čerpají z populární kultury, internetu, televize časopisů nebo městských legend v kombinaci s vymyšlenými postavami. Toto dílo vychází z intimnějšího a osobnějšího podnětu," komentovala česko-slovenská výtvarnice.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 32 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy