Slavný Gauguinův napadený obraz se vrátil na své místo

Kultura ČTK Kultura, ČTK
6. 4. 2011 9:36
Susan Burnsové vadilo, že vyobrazené ženy jsou polonahé

Washington  - Slavný obraz francouzského malíře Paula Gauguina Dvě Tahiťanky se po důkladné kontrole expertů vrátil v úterý na své místo ve washingtonské Národní galerii, kde byl v pondělí napaden jednou z návštěvnic.

Susan Burnsové podle vyšetřovatelů vadilo, že ženy vyobrazené na obrazu jsou polonahé. Útok ale naštěstí na Gauguinově díle žádné stopy nezanechal.

Obraz, který galeristé oceňují na 80 milionů dolarů, zobrazuje dvě ženy s odhalenými prsy, které drží kytici květů a misku s ovocem. Dílo na profilovou výstavu francouzského tvůrce do Washingtonu zapůjčilo newyorské Metropolitní muzeum umění.

Burnsová, která se pokusila obraz poškodit a strhnout, do policejního protokolu vypověděla, že Gauguin byl ďábel a že nahota je hřích.

"Gauguin je pro mě ďábel, kreslí nahotu a kazí děti. Na obraze jsou dvě ženy, to je silně homosexuální. Mělo by se to spálit," uvedla útočnice, která podle policistů hovořila nesouvisle a vydávala se za agentku CIA.

Žena byla obžalována z ničení soukromého majetku a z pokusu o krádež. Už v středu má stanout před soudem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy