Šéfkurátor GHMP Karel Srp dostal výpověď

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 1. 2013 12:43
Srp předložil podle ředitelky Juříkové neakceptovatelný plán výstav
Karel Srp
Karel Srp | Foto: ČTK

Praha - Hlavní kurátor Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Karel Srp dostal výpověď od nové ředitelky galerie Magdaleny Juříkové.

Historik umění Srp patří mezi přední znalce výtvarného umění v Česku, pro GHMP připravil například úspěšné výstavy tvorby Toyen, Jindřicha Štyrského nebo nedávnou expozici Krištofa Kintery. Srp nechtěl své odvolání komentovat, věc hodlá řešit soudní cestou.

Podle ředitelky Juříkové odchází Srp z organizačních důvodů. "Při mém rozhodování hrálo roli zejména jeho účinkování v roli vedoucího projektu digitalizace sbírek a také výstavní plán na tento rok, který jako vedoucí kurátor předložil v listopadu 2012 v podobě, kterou nebylo možno akceptovat programově ani ekonomicky," sdělila Juříková.

Foto: Artalk.cz

Srp dostal výpověď ve středu. "Předal jsem výpověď právníkovi a ten se zřejmě bude bránit soudní cestou," řekl Srp.

Na uvolněné místo už je vybraná nástupkyně - kurátorka Hana Larvová, která dosud spravovala Centrum Františka Bílka.

Galerie zatím nezveřejnila výstavní plán na letošní rok. Některé velké výstavy, které se plánují dlouhodobě, už má ale jisté. Patří mezi ně například expozice Radka Kratiny v Domě U Kamenného zvonu, Nikoly Čulíka na Staroměstské radnici nebo fotografická výstava Vladimíra Birguse v Městské knihovně.

Srp působil jako ředitel GHMP v letech 2005 až 2007. Poté ho odvolala městská rada kvůli údajným nedostatkům při veřejných zakázkách, mimo jiné kvůli údajně pro město nevýhodně uzavřené smlouvě na restaurování pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí. Srp tehdy důvody svého odvolání neuznal, proti jeho odvolání se postavila i řada odborníků. V galerii pak působil jako kurátor.

V minulosti byl Srp kritizován i za účast v projektu Artbanky (Museum of Young Art), kde měl vzniknout prostor pro prezentaci mladých českých a slovenských umělců. Projekt se nelíbil části výtvarné scény i některým zástupcům pražské TOP 09. Podle nich byl projekt, který má být v lednu ukončen, pro Prahu nevýhodný.

 

Právě se děje

Další zprávy