Šéf liberecké galerie Randáček končí, bude spravovat sbírku europarlamentu

ČTK ČTK
30. 6. 2020 14:14
Jan Randáček letos na podzim po 12 letech skončí ve funkci ředitele Oblastní galerie v Liberci. Od listopadu bude spravovat sbírku uměleckých děl Evropského parlamentu, kam nastupuje jako národní expert. Randáček končí k 31. říjnu, na místo ředitele vypíše Liberecký kraj výběrové řízení.
Jan Randáček po dobu 12 let vedl Oblastní galerii v Liberci.
Jan Randáček po dobu 12 let vedl Oblastní galerii v Liberci. | Foto: ČTK

Sbírka uměleckých děl Evropského parlamentu se zrodila v 80. letech minulého století z iniciativy jeho tehdejší předsedkyně, francouzské političky Simone Veilové. Cílem je podpořit uměleckou tvorbu v členských zemích a ochránit evropské umělecké dědictví.

Dle původního plánu měla sbírka zahrnovat díla z každé z deseti zemí, které v té době tvořily Evropské hospodářské společenství, a upřednostňovat mladé umělce, kteří již získali určité uznání a prestiž.

S rozšířením Evropské unie do sbírek přibyla díla z dalších zemí, dnes čítá zhruba 500 výtvarných děl. Nejčastěji se jedná o obrazy.

"V Evropském parlamentu funguje malé oddělení, které se o sbírku stará. Největším úkolem, který teď před tím oddělením bude, je příprava akviziční strategie, co by se mělo získávat do sbírky, jak ji dál rozvíjet," říká ke své budoucí práci Jan Randáček.

Oblastní galerie v Liberci, kterou dosud řídil, je co do velikosti sbírek pátou největší v zemi. Randáček na post ředitele nastupoval ještě v době, kdy instituce sídlila v Liebigově paláci.

Za Randáčkovy éry se přesunula do zrekonstruované budovy bývalých městských lázní.

"Dnes má galerie velmi dobrou pověst na celostátní úrovni," míní radní Libereckého kraje pro kulturu a cestovní ruch Květa Vinklátová z hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Z 12 tisíc lidí ročně se návštěvnost zvedla zhruba čtyřnásobně a liberecká galerie se stala významným turistickým cílem pro řadu milovníků umění.

"Je mi líto, že Jan Randáček odchází, ale vnímám to jako ocenění jeho práce," dodává Vinklátová.

 

Právě se děje

před 27 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy