Retrospektiva Evy Švankmajerové

ČTK, Hej
2. 2. 2006 20:30
Praha - V pražské galerii Václava Špály dnes začala retrospektiva surrealistky Evy Švankmajerové.

Expozice se jmenuje Deník 1963-2005 a zahrnuje více než stovku výtvarných prací, které doplňují autorčiny deníkové zápisy a záznamy snů.

Eva Švankmajerová se zabývala malbou, kresbou, grafikou, keramikou i loutkářstvím, jako filmová výtvarnice spolupracovala na filmech Jana Švankmajera. Na přelomu 60. a 70. let se proslavila svým Emancipačním cyklem, svéráznými variacemi na slavné obrazy, ve kterých ženu nahradila mužem.

Eva Švankmajerová zemřela loni v říjnu, tento týden byl oceněn Českou filmovou a televizní akademií její plakát ke Švankmajerovu filmu Šílení.

Výstava v galerii Václava Špály potrvá až do 26.února.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy