Putování po Tibetu podle Petra Síse

Jan Jandourek
4. 2. 2006 0:00
Recenze - Knižní tajemství, které je ku prospěchu dítek i dospělých.

Výtvarník Petr Sís sice vydal v zahraniční dvacet vlastních knih a desítky dalších ilustroval. Ale dráha úspěšného knižního ilustrátora byla vlastně původně náhradním řešením.

Autor odešel v roce 1982 legálně do USA pracovat na filmovém projektu; potom otálel s návratem, a pak už to nešlo. Pracoval mimo jiné jako kreslíř pro noviny, nakonec Američany upoutaly i jeho kresby v dětských knihách.

Autor Petr Sís
Autor Petr Sís | Foto: radioservis

Pocta otci

V Česku však Sís-autor dlouho neprorazil. Z knih, které u nás dosud vyšly, jsou zatím nejúspěšnější ty dvě poslední z Labyrintu. Po stromu života (2004), který líčí příběh Charlese Darwina, je to působivě ilustrované Tajemství červené krabičky (americký originál 1998).

Knížka je vlastně poctou syna Petra otci Vladimírovi (1925-2001). Sís starší odešel v první polovině 50. let jako filmař do Číny. Cesta se kvůli přírodní katastrofě protáhla a Vladimír Sís nakonec doputoval až do Tibetu.

Natolik včas, že ještě stačil potkat mladého dalajlámu a vidět Tibet předtím, než jeho tradiční podobu zničil vpád komunistické Číny. Během cesty si vedl deník a po návratu dětem vyprávěl své zážitky. Pod jejich dojmem a podle deníku, který otec synovi nakonec věnoval, vytvořil Petr Sís knihu, která není "jen" dětskou záležitostí.

Obálka knihy Strom života
Obálka knihy Strom života | Foto: Aktuálně.cz

Polo i Nabokov

A v tom možná byl Sísův problém, aspoň pokud jde o český trh. Čtenář po otevření Tajemství hned pochopí, proč se čeští nakladatelé zřejmě báli do Síse investovat energii. Pochybovali pravděpodobně, zda jde vůbec o dětskou literaturu a jestli je tzv. umělecký styl vůbec pro zdejší publikum stravitelný. Zdánlivě na tom něco je.

Třeba text Tajemství: má dva vypravěče a několik rovin. Syn vzpomíná na dětství v době otcovy nepřítomnosti, potom čteme úryvky z otcových deníků a převyprávění toho, co otec sděloval ústně.

Otcovy písemné záznamy se podobají klasickému "faktografickému" cestopisu. Vyprávění pro děti po návratu je zase legendární líčení; nechybí zázraky a tajemství. V knize se obojí prolíná. Najdeme tu navíc třeba i odkaz na Marca Pola a citát z Nabokova.

Dokončení recenze ZDE.

#reklama

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Polský výrobce léčiv Polpharma chce převzít českou Zentivu, píše Reuters

Největší polský výrobce léčiv Polpharma pracuje na nabídce na převzetí českého rivala Zentiva za čtyři miliardy dolarů. Uvedly to zdroje agentury Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy