Pitínský volá Báru, Karlu a Viktorku

20. 1. 2007 10:00
Uherské Hradiště - Viktorko! Karlo! Báro! ozve se dnes na jevišti Slováckého divadla od hrdinů děl Boženy Němcové.
Foto: Slovácké divadlo

Režisér J. A. Pitínský zde připravil inscenaci Divá Bára, ve které představuje příběhy tří výjimečných dívek, které střemhlav šly za svým životním snem a jejich chování okolí neskouslo.

O podobě představení dobře vypovídá jeho podtitul: "Divá Bára, Píseň o Viktorce, a taky Karla, tedy tři povídky nejvěhlasnější autorky české, jak byly předvedeny na fiktivní generální zkoušce dne 21. 12. 1940 na jevišti Mladé scény v Dělnickém domě ve Valašském Meziříčí v režijním vybavení Karla Kata a za asistence Jindřicha Gratze."

Foto: Slovácké divadlo

V tomto divadle na divadle jsou použity tři scénáře, jejichž životnost je už prověřená: Píseň o Viktorce inscenovala Eva Tálská v Divadle na provázku v roce 1984, Karla a Divá Bára patří v režii Matěje T. Růžičky na prkna momentálně těžce přežívajícího brněnského Divadla v 7 a půl.

V hlavních rolí hradišťské inscenace se představí Jitka Josková, Tomáš Šulaj, Jaroslava Tihelková, Tereza Novotná-Mikšíková, Vladimír Doskočil nebo Zdeněk Trčálek. Autorem scény je Jan Hubínek, kostýmy navrhla Michaela Hořejší. Hudbu Petra Hromádky bude během představení hrát živá kapela.

Foto: Aktuálně.cz

J. A. Pitínský (1955) je už dvě desetiletí jedním z nejoriginálnějších a nejpoetičtějších autorů českého jeviště. Svými režiemi v Praze, Brně, Plzni, Zlíně i Hradci Králové vždy tamním hercům ukazuje, že jejich schopnosti jsou větší, než můžou předvést v průměrných konverzačních komediích svých divadel. V poslední době se Pitínský nejvíc soustředí na práci se souborem Slováckého divadla. "Z toho mladého souboru cítím přirozené dychtění a otevřenost. Hlavně se mají rádi, a to jde vidět na zkouškách i na představeních. Je tady vidět talent a také ta prvotní nevinná noblesa herectví, což je moc pěkné a často se s tím člověk nesetkává," chválí dnes skoro "domácí" ansámbl.

Jeho Gazdina roba, Bratři Karamazovi a hlavně Liška Bystrouška překonaly hranice regionu a divadlo doufá, že i Divá Bára na tento úspěch naváže.

Pitínského podle koncepce nového ředitele Národního divadla letos čeká ještě další Božena Němcová - v prosinci by na první scéně měla mít v jeho režii premiéru slavná Babička.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy