Paříž chce konkurovat Benátkám a Berlínu

ČTK
13. 5. 2006 16:00
Paříž - Výstava současného francouzského umění byla otevřena v nově rekonstruovaném Grand Palais.

Návštěvníci expozice Síla umění mohou vidět kolem 350 děl dvou stovek autorů, kteří jsou Francouzi nebo jako cizinci v této zemi žijí a pracují.

Výstavu zahájil ministr kultury Renaud Donnedieu de Vabres; jejím iniciátorem byl ministerský předseda Dominique de Villepin. I proto ji někteří kritici označují jako součást jeho volební kampaně, většina ohlasů na expozici je nicméně kladná.

Kurátoři se soustředili na monumentální díla a zejména plastiky, mezi jmény umělců nechybí Bernard Buffet, Paul Rebeyrolle nebo Christian Boltanski. Výstava by se měla opakovat každé tři roky a Paříž s ní chce konkurovat pravidelným přehlídkám současného umění v Benátkách či Berlíně.

Expozice bude otevřena do 25. června. Grand Palais v centru Paříže, který byl nedávno opět otevřen, přestože jeho dlouholetá rekonstrukce ještě zcela neskončila. Kromě Síly umění hostí ještě výstavu naivisty Henriho Rousseaua a děl italské moderny první poloviny minulého století.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy