Paříž chce konkurovat Benátkám a Berlínu

ČTK
13. 5. 2006 16:00
Paříž - Výstava současného francouzského umění byla otevřena v nově rekonstruovaném Grand Palais.

Návštěvníci expozice Síla umění mohou vidět kolem 350 děl dvou stovek autorů, kteří jsou Francouzi nebo jako cizinci v této zemi žijí a pracují.

Výstavu zahájil ministr kultury Renaud Donnedieu de Vabres; jejím iniciátorem byl ministerský předseda Dominique de Villepin. I proto ji někteří kritici označují jako součást jeho volební kampaně, většina ohlasů na expozici je nicméně kladná.

Kurátoři se soustředili na monumentální díla a zejména plastiky, mezi jmény umělců nechybí Bernard Buffet, Paul Rebeyrolle nebo Christian Boltanski. Výstava by se měla opakovat každé tři roky a Paříž s ní chce konkurovat pravidelným přehlídkám současného umění v Benátkách či Berlíně.

Expozice bude otevřena do 25. června. Grand Palais v centru Paříže, který byl nedávno opět otevřen, přestože jeho dlouholetá rekonstrukce ještě zcela neskončila. Kromě Síly umění hostí ještě výstavu naivisty Henriho Rousseaua a děl italské moderny první poloviny minulého století.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy