Novinkou letního Shakespeara je Zkrocení zlé Vilhelmové

Kultura ČTK Kultura, ČTK
7. 6. 2011 23:03
V hlavních rolích s Tatianou Vilhelmovou a Romanem Zachem
Foto: Agentura Schok

Praha - Inscenace Zkrocení zlé ženy s Tatianou Vilhelmovou v roli Kateřiny a Romanem Zachem v úloze Petruchia zahájí 23. června Letní shakespearovské slavnosti. Do konce září se uskuteční v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.

"Shakespeara příliš často nedělám, jen Zimní pohádku v Hradci Králové. Tato komedie se mi líbí vzhledem k jiskřivému líčení mezilidských vztahů, samečků a samiček, vzájemnému očuchování se a magické rovině, která mě zajímá," říká režisér Daniel Špinar.  Svou inscenaci, která bude mít 37 repríz, považuje za letní happening na téma vztahů mezi mužem a ženou.

Podle překladatele Martina Hilského je i tato komedie "divadlem řeči" - konečně jako každá jiná hra tohoto autora. "Zajímá mě na ní ta verbální agrese, kdy Kateřina svého soka přebije. Je to sice o zkrocení zlé ženy, ale je otázkou, zda byla skutečně zkrocena," vysvětlil Hilský.

Na programu je letos 139 představení. Slavnosti nabídnou kromě Zkrocení ještě dalších sedm inscenací - včetně pražské premiéry slovensko-české komedie Oko za oko s Ivanou Jirešovou, Martinem Trnavským a Richardem Stankem.

Na programu bude i Jindřich IV. od Lucie Bělohradské s Janem Dolanským, Norbertem Lichým a Ladislavem Mrkvičkou či Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou v režii Jiřího Menzela.

V Ostravě lze kromě Jindřicha IV. zajít i na Macbetha s Veronikou Freimanovou v roli Lady Macbeth nebo Romea a Julii s Terezou Dočkalovou, Markem Holým a Jitkou Smutnou.

Doprovodný Shakespearův dětský den bude putováním po stopách shakespearovského herce. V Nejvyšším purkrabství na Pražském hradě se odehraje 27. a 28. června a nabídne výtvarnou, loutkovou, taneční i šermířskou dílnu a živou hudbu. Herci v kostýmech postav ze slavných her děti provedou programem.

Slavnosti letos budou trvat do do 4. září. Lístky stojí od 280 do 990 korun. Více o festivalu zde.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy