Nobelovka za architekturu do Brazílie

Jan Skřivánek
10. 4. 2006 12:20
Sao Paulo/Los Angeles - Mendes da Rocha jako druhý Brazilec získal letošní Pritzkerovu cenu, nejprestižnější architektonické ocenění.
Mendes da Rochas
Mendes da Rochas | Foto: Aktuálně.cz

Zpráva byla v pondělí zveřejněna na oficiálních internetových stránkách Pritzkerovy ceny - označované za Nobelovu ceny za architekturu. Slavnostní ceremoniál předání bronzové medaile se odehraje koncem května v Istanbulu.

Mendes da Rochas: Muzeum sochařství v Sao Paulu
Mendes da Rochas: Muzeum sochařství v Sao Paulu | Foto: Aktuálně.cz

Sedmasedmdesátiletý Mendes da Rocha je jedním z významných reprezentantů brutalistní architektury, pro níž je charakteristické užívání jednoduchých materiálů (často betonu) a prostých forem, jež stavbám dodávají na monumentalitě a sochařských kvalitách.

Laureát sám architekturu definuje jako "totální syntézu vědy, umění a technologie", jež je zároveň "vznešenou výpovědí o lidské důstojnosti a inteligenci".

Mendes da Rochas: Muzeum sochařství v Sao Paulu
Mendes da Rochas: Muzeum sochařství v Sao Paulu | Foto: Aktuálně.cz

"Mendes da Rocha prokázal hluboké pochopení pro prostor a dimenze v řadě různorodých budov, které navrhoval. Jen málo jeho staveb bylo realizováno mimo Brazílii. Avšak lekce, kterých se nám z jeho práce, ať už jako praktikujícího architekta nebo učitele, může dostat, jsou univerzální," vysvětlil letošní výběr Thomas J. Pritzker, prezident pořádající nadace Hyatt.

Architekt architektů

K nejvýznamnějším realizacím Mendese da Rocha patří brazilské Muzeum sochařství v São Paulu nebo rekonstrukce historické budovy Státního muzea ve stejném městě. Byl také autorem brazilského pavilonu pro výstavu Expo 1970 v japonské Ósace.

Mendes da Rocha: studie pro OH 2008
Mendes da Rocha: studie pro OH 2008 | Foto: Aktuálně.cz

Po Oscaru Niemeyerovi, který prestižní ocenění získal v roce 1988, je Mendese da Rocha druhým brazilským laureátem Pritzkerovy ceny.

Ocenění uděluje odborná porota na základě nominací z celého světa. Laureáti ceny se dají rámcově rozdělit do několika kategorií: hvězdy současné architektury (naposledy před dvěma lety Zaha Hadid, která je dosud jedinou ženskou laureátkou), pozapomenutí klasici (například autor opery v Sydney Jørn Utzon, který cenu získal před třemi lety) a outsideři, jejichž dílo není doceněno (loňský laureát Thom Mayne).

Mendes da Rocha: Kaple sv. Petra
Mendes da Rocha: Kaple sv. Petra | Foto: Aktuálně.cz

Mendese da Rocha spadá do kategorie pozapomenutých klasiků. Jeden z porotců jej také charakterizoval jako "architect's architect" - tedy jako architekta, jenž je obdivován svými kolegy, kteří v jeho díle nacházejí inspiraci pro své vlastní stavby.

Sám Mendes da Rocha ocenění označil jako výraz uznání všech brazilských a latinskoamerických architektů. "Věřím, že tato cena a ohodnocení mé práce je způsob, jak poukázat na význam architektury Latinské Ameriky a prostor, který si v nedávné době vydobyla," prohlásil.

Mendes da Rocha: stadion Serra Dourada
Mendes da Rocha: stadion Serra Dourada | Foto: Aktuálně.cz

Pritzkerova cena je udělovaná od roku 1979. Jejími zakladateli byli manželé Pritzkerovi, majitelé sítě hotelů Hyatt. Modelována je po vzoru cen Alfreda Nobela.

Cena je určena žijícím autorům, jejichž tvorba znamená výrazný příspěvek na poli architektury. Je s ní spojena finanční odměna ve výši sto tisíc amerických dolarů. Slavnostní ceremoniál se koná každý rok jinde; v roce 1993 byla cena předávána na Pražském hradě.

 


 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy