Netanjahu je špatný lídr, říká spisovatel Meir Šalev

Jan Gregor Jan Gregor
24. 5. 2012 11:16
Rozhovor se slavným izraelským spisovatelem, jemuž v Česku vyšla první kniha
Foto: Profimedia

Rozhovor - Ve své zemi má Meir Šalev na literární a veřejné scéně pozici, srovnatelnou snad jen s takovými velikány jako jsou Amos Oz a David Grossman. Česku se ale zatím překlady jeho epických románů s magicko-realistickým šmrncem, díky nimž si vysloužil nálepku izraelského G. G. Marquéze, vyhýbaly. Dluh teď napravuje Ruský román, jehož vydání přijel Šalev na sklonku minulého týdne podpořit do Prahy na veletrh Svět knihy.

Je to podmanivé čtení, které vás okamžitě vtáhne do exotického světa prvních izraelských průkopníků, kteří se na počátku 20. století usídlili v nehostinné Palestině a položili tak základy pozdějšího státu. Je to svět zalidněný bizarními postavami prožívajícími neuvěřitelné příběhy. Příběh - to je vůbec klíčové slovo, které Šalev v rozhovoru používá. A pak také humor. Ten je nedílnou součástí nejen jeho literárních děl, ale také ostře satirických sloupků, které pravidelně uveřejňuje ve víkendovém vydání novin Jediot achronot. Rozjezd našeho povídání patřil literatuře, druhá půlka se nemohla vyhnout politice. Tenhle sympatický šedesátník umí své názory formulovat jasně a ostře. 

Foto: Profimedia

Aktuálně.cz: Ruský román je vaše první kniha přeložená do čestiny a zároveň je to váš debut, který jste napsal před pětadvaceti lety. Považujete knihu za dobrý vstup do vašeho díla?

Přijde mi k tomu velmi vhodná, mám ji rád, a je úplně jedno, že od vydání uběhlo přes dvacet let, protože většina knihy se odehrává sto, osmdesát, sedmdesát let nazpátek.

A.cz: Kniha se odehrává v mošavu, což je typ družstevní osady tvořené společně hospodařícími soukromými statky. Pro vás to není neznámé prostředí, protože jste se v mošavu narodil a vyrůstal. Jak vzpomínáte na dětství?

Bylo pěkné. V mošavu jsem měl spoustu přátel a velkou rodinu. Mezi mými příbuznými byli skvělí vypravěči, kteří pořád vtipkovali a něco vyprávěli a navíc jsem tak měl blízko ke zvířatům a k přírodě. Bylo vcelku jasné, že já sám se nestanu farmářem, protože jsem víc četl knížky, než pracoval na poli, ale vzpomínám na tu atmosféru rád. V mošavech panoval mnohem méně kolektivistický způsob života než v kibucech, kde se to společné vlastnictví a sdílení týká úplně všeho, s čímž bych měl problém nejen já, ale musí to vadit každému normálnímu člověku, ptáte-li se na můj názor.

A.cz: Velký životní vliv na vás prý měla babička, protože byla skvělá vypravěčka.

To je pravda. Díky její neuvěřitelnému talentu jsem později začal být v literatuře vybíravý. Když začnu číst knihu a chybí v ní příběh, a je tam jen atmosféra nebo nějaké ideje, propaganda nebo moralistické postoje, tak ji hned odkládám.

Foto: Aktuálně.cz

A.cz: Ruský román je rozhodně hodně epický. Životní podmínky jeho hrdinů musely být hodně tvrdé, vy ale na jejich osudy nahlížíte s humorem. Proč ten lehký tón?

Humor je hrozně důležitý. I v naší rodině se objevují smutné momenty a tragédie, ale stejně jsme schopni vtipkovat i v těch nejsmutnějších momentech. Je to tak trochu součástí židovského chování nebo údělu, ale v naší rodině je to obzvlášť silné. A to se samozřejmě promítá i do mého psaní.

Když chceš propagovat myšlenku, napiš článek

A.cz: Jste také velmi populární sloupkař a ve své novinářské práci se prezentujete výrazně politicky. Vaše knihy se přitom politiky moc nedotýkají. Proč tyto polohy tak striktně rozlišujete?

Nemám rád politicky laděnou prózu. Můžu citovat mnohem lepšího izraelského spisovatele, než jsem já, který se jmenuje se David Shahar a přátelil se s mými rodiči. Když jsem se ho jednou jako mladík ptal na jeho psaní, řekl mi: „Když máš příběh, napiš román. Když chceš propagovat nějakou myšlenku, napiš článek do novin. Mám rád, když romány vyprávějí o vztazích mezi muži a ženami, o lásce, touze, smrti, prostě o tradičních základních kamenech literatury.

Foto: Petra Mohylová

A.cz: Jací autoři vás nejvíc ovlivnili?

Je jich hrozně moc. Z Ruska Gogol a Bulgakov. Thomas Hardy a Fielding z anglické literatury. Faulkner a Melville z americké literatury, Starý Zákon, řecká mytologie…

A.cz: Zmínil jste Bibli. Sám jste napsal knihu, v níž se zabýváte otázkou, kdy se různé různé fenomény lidského života objevily v textu Bible poprvé (Reflections on the Bible´s Intriguing Firsts). Co Vás k tomu vedlo?

Chtěl bych podotknout, že jsem sekulární člověk, ale Bibli mám rád z literárního hlediska. Měl jsem o ní přednášku a mluvil jsem na ní o Jakubově snu, jak leží a vidí žebřík s anděli kmitajícími se nahoru a dolů. A tvrdil jsem, že to je první sen v Bibli. Když jsem skončil, přišel za mnou jeden z posluchačů a upozornil mě, že jsem se zmýlil. A měl pravdu. Už dříve je v Bibli sen krále Filistinského, kdy se mu zjeví Bůh. A tak jsem se rozhodl pátrat v Bibli po dalších prvních zmínkách o různých věcech: lásce, pláči, prvních králích a prorocích. A zjistil jsem zajímavé věci. Například první polibek v Bibli není mezi mužem a ženou a první láska je mezi otcem a synem.

Arabské revoluce byly k ničemu

A.cz: V těchto dnech (rozhovor byl pořízen v pátek) je v Česku na návštěvě izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Co si myslíte o něm jako lídrovi?

Foto: Petra Mohylová

Nejdřiv bych chtěl zdůraznit, že mezi našimi návštěvami není souvislost (smích). Nemám ho jako premiéra rád, protože si myslím, že není dostatečně odvážný, aby učinil velká rozhodnutí, která potřebujeme. Zabývá se dneškem, a ne budoucností, a postrádá vizi. Možná by byl dobrý generální manažer ekonomické firmy. Izrael nyní stojí na zásadní křižovatce, vládne široká koalice, ale on jejího potenciálu nevyužívá.

A.cz: Tou křižovatkou míníte debaty o vytvoření nezávislého palestinského státu?

Ano, například, měli bychom mluvit s Palestinci a konstruktivně s nimi vyjednávat, ale jde mi hlavně o žebříček preferencí, určit, co je důležité pro život v Izraeli. Přijde mi, že nyní investujeme neúměrné množství času, energie a peněz do okupovaných území, do osídlování, a neinvestujeme tolik do školství, zdravotnictví a do vědy. Chtěl bych mít v čele státu lídra, který se zamyslí, jaký Izrael by chtěl mít za patnáct, dvacet let a na základě téhle úvahy začne jednat. A takovým lídrem Netanjahu není.

A.cz: Co si myslíte o kontroverzní básni Güntera Grasse Co musí být řečeno, v níž německý nobelista nepřímo označil vaši zemi za hrozbu pro světový mír?

Foto: Petra Mohylová

Já sám jsem ji nečetl, ale sám jsem vám už říkal, že nemám rád politickou literaturu. V Německu mám přátele, kteří mi říkali, že je to velmi slabě napsané, těžko se mi k tomu vyjadřuje. Osobně si myslím, že Izrael by neměl zaútočit ze vzduchu na Irán, ale na druhou stranu si nemyslím, že bychom byli jediná země, kterou lze obviňovat z problémů na Středním Východě. Myslím si, že Palestinci, Arabové a muslimové dělají také spoustu chyb a někteří jsou fanatičtější než my. Má to co dělat s faktem, že náboženství hraje v oblasti negativní roli - místo aby zmírňovalo fanatismus, podněcuje agresivitu.

A.cz: A nevidíte nějaký potenciál pro změnu nebo naději v loňských revolucích, označovaných jako arabské jaro?

Opravdu ne. Mnozí byli u vytržení z toho, že jejich účastníci používají Facebook. To je trochu rasistické uvažování. Jako by předtím neměli počítače. Teď se každý diví: Wow, podívejte, používají laptopy! A teď jsou v Egyptě na vzestupu fundamentální tendence, místo aby se posilovaly prvky demokracie. Nestačí jen svrhnout diktátora a nahradit jej jinou formou diktatury. Arabské země by měly změnit postavení žen ve společnosti a zavést civilní právo a pak se můžeme bavit o nějakých změnách. Podívejte se tamhle přes uličku na stánek Saudské Arábie, vidíte tam nějaké knihy? Jsou tam jen nějaké obrázky a propagandistické brožury a to mluví úplně samo za sebe.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 3 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 4 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy