Nejvíc lidí loni vidělo výstavu Europa Jagellonica

Kultura ČTK Kultura, ČTK
31. 1. 2013 19:58
Žebříček návštěvnosti loňských výstav vedou Jagellonci a Černá slunce
Mistr Pavel z Levoči, Archanděl Michael, Levoča, kolem 1510-20. Prešov, farní kostel sv. Mikuláše
Mistr Pavel z Levoči, Archanděl Michael, Levoča, kolem 1510-20. Prešov, farní kostel sv. Mikuláše | Foto: GASK

Praha - 482 lidí denně přišlo loni na nejnavštěvovanější výstavu v České republice. Stal se jí mezinárodní projekt Europa Jagellonica v Galerii Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře. Za čtyři a půl měsíce historii Jagellonců zhlédlo 57 600 lidí, tedy 482 návštěvníků denně.

Podle žebříčku časopisu Art&Antiques na druhém místě skončila s denním průměrem 435 lidí výstava Černá slunce v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Až na třetí příčce se objevila pražská výstava, do Galerie Rudolfinum přišlo na fotografie Davida LaChapella přišlo 28 447 návštěvníků, což je 413 denně.

Přehled návštěvnosti nezahrnuje výstavy, které se konaly na Pražském hradě, protože Správa Pražského hradu údaje neposkytla.

Čtěte také
Krásní a vzdělaní Jagellonci. Výstava mapuje éru zlomu
Tak pravil fotograf hvězd a začal se snažit o umění
Povolte kohoutky, zatočte klikou. S Neprašovým humorem

Na čtvrtém místě je Národní galerie, jejíž dvě výstavy přesáhly 300 návštěvníků denně. Pokud by byl kritériem žebříčku absolutní počet návštěvníků, stála by v jeho v čele výstavua Jakuba Schikanedera, trvající přes osm měsíců, na niž přišlo 73 390 lidí (323 denně), zatímco další počin Národní galerie - Rembrandt & Co. - přilákal do Šternberského paláce 34 184 lidí (372 denně).

Jen o něco málo nižší zájem vykázala nová expozice Slovanské epopeje připravená Galerií hlavního města Prahy ve Veletržním paláci. Přišlo se na ni podívat téměř 65 tisíc lidí a denně zaznamenala 330 návštěvníků, což výrazně převyšuje průměrnou návštěvnost stálé expozice Národní galerie ve stejné budově (165 tisíc, tedy přibližně 53 lidí denně). Slovanská epopej je však dlouhodobou expozicí, a nelze ji tedy řadit mezi krátkodobé výstavy.

Tradičně vedou žebříček tuzemské návštěvnosti výstavy staršího umění a zavedených jmen, do první desítky se ale dostaly ještě Výsledky analýzy Krištofa Kintery v Galerii hlavního města Prahy. Celkem je vidělo 20 794 lidí. Podobný počet zavítal také na přehlídku současné britské malby v Galerii Rudolfinum. Beyond Reality zhlédlo celkem 23 207 diváků. Úspěch měly i výstavy Karla Nepraše v DOX a Theodora Pištěka ve Veletržním paláci.

Velké množství návštěvníků přilákaly i přehlídky užitého umění. Mezi nimi vystupuje do popředí především Bienále grafického designu v Brně. Celkem sedm samostatných výstav vidělo 30 762 návštěvníků, více než druhý nejúspěšnější projekt Moravské galerie Obrazy mysli/mysl v obrazech (21 718 diváků). Tradičně vysoký je také počet návštěvníků Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Pražské módní salóny vidělo 29 676 zájemců.

V porovnání s rokem 2011 je loňská návštěvnost podobná. Obdobně jako kutnohorští Jagellonci také výstava Karla Škréty před dvěma lety lákala v průměru kolem 500 diváků denně. Ve srovnání s roky předcházejícími však nastal patrný propad. Výstavy jako Decadence Now! v Rudolfinu, Monet-Warhol ve Veletržním paláci nebo Karel Čapek na Pražském hradě překračovaly hranici 700 návštěvníků denně. Zatímco v minulosti byly nejnavštěvovanější výstavy většinou v Praze, loni tomu tak nebylo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy