Dílo Jakuba Schikanedera představuje výstava v jízdárně

Kultura ČTK Kultura, ČTK
22. 4. 2012 8:46
Národní galerie představuje nově objevené obrazy Jakuba Schikanedera
Foto: Kodl

Praha - Výstavu malíře Jakuba Schikanedera, který ži a tvořil na přelomu 19. a 20. století, lze vidět ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Po třinácti letech od minulé jeho přehlídky ji uspořádala Národní galerie v Praze. Více než polovina děl, která tvoří novou expozici, jsou nově objevené obrazy. Minulou Schikanederovu přehlídku vidělo na sto tisíc lidí.

Schikaneder se ve své tvorbě soustředil na melancholicko-mystické výjevy, často z prostředí starých, chudých a vyvržených lidí. Oblíbenou se stala zejména jeho série lyrických pražských motivů, zachycujících náladu zejména v podzimní až zimní podvečer, a dobových interiérů se specifickou světelnou atmosférou. Věnoval se i tvorbě portrétní a krajinářské, v závěrečném období byl inspirován především přímořskými motivy.

Schikaneder patřil k tzv. Generaci Národního divadla, jeho otcem byl Emanuel Schikaneder, libretista Mozartovy Kouzelné flétny. Jeho dílo proniklo do obecného povědomí až v 80. letech minulého století spolu s renesancí zájmu o výtvarné umění konce 19. století. Dnes je Schikaneder nejdražším autorem z umělců 19. století, byť jeho tvorba zasahuje i za přelom století. Nejdražším dílem autora prodaným v aukci je Kontemplace prodaná v roce 2010 za 8,1 milionu. Na aukci, která se konala ve středu večer v Praze, se prodal obraz Večer u mořského břehu za 6,6 milionu korun.

K aktuální výstavě vychází obsáhlá monografie, kterou připravil Tomáš Vlček, jeden z autorů výstavy, i průvodce výstavou a Deník Jakuba S., publikace pro děti, kterou si budou moci samy dotvářet. Kromě webové stránky www.schikaneder.cz vznikla také počítačová hra pro děti Případ kocoura Kuby.

Výstavu lze navštívit do 21. října.

 

Právě se děje

Další zprávy